banner ad

20. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

28 listopada 2011

W dniach 1-4 grudnia 2011 w stolicy Dolnego Śląska odbędą się jubileuszowe 20. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Jest to jedno z najbardziej cenionych wydarzeń promujących literaturę w południowej Polsce.

Całość rozpocznie się od Parady Moli Książkowych, które przemaszerują ulicami Wrocławia, spod pomnika Bolesława Chrobrego, by przez Rynek dotrzeć do Muzeum Architektury, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie WPDK. Parada wystartuje 1 grudnia o godz. 12.30, a dołączyć do niej może każdy miłośnik czytania.

Podczas uroczystego otwarcia ogłoszony zostanie werdykt Konkursu na Najlepszą Książkę Roku ?Pióro Fredry?. Jurorzy wybiorą najpiękniejsze, czyli te, które najbardziej wyróżniły się w 2011 roku pod względem edytorskim i artystycznym. Po takim wstępie nastąpi najważniejsza część Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, czyli ? spotkania z literaturą.

W Muzeum Architektury, w dniach 1 ? 4 grudnia zaprezentuje się około stu najlepszych polskich wydawców. Odwiedzający będą mogli kupić i artystycznie opakować książki.

statuetka Angelusa

Równolegle w Galerii BWA odbywać się będą spotkania autorskie z pisarzami i publicystami, takimi jak Wojciech Tochman, Maria Matios, Swietłana Aleksijewicz, Marzena Smolak, Piotr Załuski czy Jędrzej Morawiecki. Liczni autorzy pojawią się także po to, by podpisywać swoje książki ? będą wśród nich m.in. Janusz Majewski, Natalka Babina, Chris Niedenthal, Marek Krajewski, Magdalena Zawadzka, Artur Barciś i Emil Pasierski.

Trzeciego dnia Promocji poznamy też zwycięzcę Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2011, który wyłoniony zostanie spośród siedmiu finalistów. Jest to najważniejsza nagroda w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Ważnym wydarzeniem w programie będzie dyskusja pod tytułem „Gdyby cała Afryka? po 40 latach” z udziałem zaproszonych gości. Przez wszystkie dni trwania Wrocławskich Promocji Dobrych Książek w BWA Awangarda będzie można oglądać Afrykę w obiektywie Ryszarda Kapuścińskiego.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to również czas rozrywki. Organizatorzy przygotowali konkursy, w których będzie można zdobyć atrakcyjne nagrody książkowe i językowe kursy multimedialne. Najbardziej emocjonującą będzie Mologra ? miejska gra terenowa dla miłośników Wrocławia i związanej z nim literatury. Jej uczestnicy, podzieleni na grupy, wykonają szereg zadań, których finałem będzie przeprowadzony w Muzeum Architektury quiz z wiedzy o literaturze.

Organizatorem Wrocławskich Promocji Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ? Polska Prezydencja 2011.

Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy: http://www.wpdk.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia