Trylogia Stiega Larssona zarobiła w tym roku ponad 10 milionów euro

1 grudnia 2012


Spadkobiercy Stiega Larssona ogłosili, że przychody ze sprzedaży trylogii „Millennium” wyniosły w mijającym roku podatkowym 91 milionów koron szwedzkich (ok. 10,5 miliona euro).

Jak podaje serwis SzwecjaDzisiaj.pl, pomimo upływającego czasu powieści zmarłego przed ośmioma laty pisarza nadal sprzedają się znakomicie. Wprawdzie Moggliden, czyli spółka założona w 2008 roku przez ojca i brata Larssona, odnotowała wyraźny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to zysk wyniósł 135,5 milionów koron, to jednak wynik jest zadowalający.

„Sprzedaż książek osiągnęła już punkt kulminacyjny. Teraz jest na bardzo stabilnym poziomie” – skomentował brat pisarza Joakim. „Pamiętajmy, że od premiery pierwszego tomu minęło siedem lat. Przychody nie są już takie, jak na początku i z każdym rokiem zapewne będą spadać.”

Warto zauważyć, że nie wszystkie pieniądze zarobione na książkach trafią na konto należącej do spadkobierców spółki. Brat i ojciec Stiega zdecydowali się przeznaczyć 10 milionów koron na wsparcie inicjatyw bliskich autorowi „Millennium” ? osiem milionów trafi na rzecz Fundacji Stiega Larssona, pozostałe zaś dwa ? dla fundacji magazynu EXPO, który pisarz założył w 1995 roku. Joakim Larsson zapowiedział również, że w przyszłym roku Moggliden zamierza przeznaczyć na cele charytatywne kolejne 45 milionów koron.

„Millennium” to jeden z największych bestsellerów wydawniczych ostatniego dziesięciolecia. Na całym świecie książki rozeszły się w nakładzie 73 milionów egzemplarzy. Ostatnio opublikowano je nawet w Kazachstanie. Trylogię sfilmowano w Szwecji, powstała również amerykańska ekranizacja pierwszego tomu w reżyserii Davida Finchera. W październiku zeszłego roku wydawnictwo DC Comics nabyło prawa do komiksowej adaptacji. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Księga I” ukazał się w Polsce pod koniec listopada tego roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy