Grudniowe nowości wydawnictwa Kultura Gniewu
Wydawnictwo Kultura Gniewu przygotowało na grudzień trzy nowości komiksowe. Na księgarskich półkach pojawią się na dniach „Rycerze świętego Wita” Davida B., „Niedźwiedź, kot i królik” oraz kolejny tom „Człowieka Paroovki”.
David B. „Rycerze świętego Wita”
Opus magnum Davida B., uważanego za jednego z najważniejszych i najoryginalniejszych europejskich twórców komiksu. Ta tworzona przez siedem lat autobiograficzna historia o zmaganiach rodziny z epilepsją brata autora, podobnie jak „Maus” Arta Spiegelmana, uznana została za arcydzieło nie tylko komiksowe, a swemu twórcy przyniosła liczne wyróżnienia na całym świecie, w tym laury za scenariusz na festiwalu w Angoul?me oraz prestiżową amerykańską nagrodę Ignatz. David B. urodził się w małym miasteczku w pobliżu Orleanu we Francji. Jego dzieciństwo upływało na beztroskich zabawach z dzieciakami z sąsiedztwa oraz starszym bratem, Jean-Christophe?em, z którym wspólnie dokuczali młodszej siostrze ? Florence. Ich świat drastycznie się zmienia, gdy w wieku 11 lat Jean-Christophe dostaje pierwszego ataku padaczki. Poszukiwaniom leku na tę chorobę cała rodzina poświęci się całkowicie. Pomocy szukali będą u lekarzy, szamanów, znachorów, tajemniczych guru i w makrobiotycznych komunach. David B., opowiadając o swojej rodzinie, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Francji lat 60. i 70., ale też do głowy przyszłego wizjonera komiksu. Autor „Rycerzy świętego Wita” z niezwykłą szczerością dzieli się swoimi wspomnieniami z tamtego czasu, gdy jedyną ucieczką przed koszmarem, który spotkał jego ukochanego brata, była wyprawa w świat dziecięcej wyobraźni. Jest on zaludniony przez niezwykłe stworzenia, samurajów i wojowników, którzy jako jedyni mogą wygrać wielką bitwę z wyniszczającą chorobą. Oszałamiające wizualnie dzieło Davida B. ukazało się pierwotnie we Francji w sześciu częściach. Polska edycja zbiera je wszystkie w jeden tom. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)
Michał Rostocki i Maria Rostocka „Niedźwiedź, kot i królik”
Niedźwiedź, kot i królik wyruszają w podróż przez niezwykły, tajemniczy las. Z jednej strony kuszący obietnicą przygody, z drugiej budzący niepokój. Co czeka na nich za następnym drzewem? Nie wiemy, gdzie zwierzęcy bohaterowie zmierzają, ani co jest celem ich podróży. Ale zachowują się, jakby była to najważniejsza wyprawa w ich życiu. Taka, która zadecyduje o ich przyszłych losach. Stopniowo odkrywamy ich skomplikowane osobowości i grę, jaką między sobą prowadzą. Jeden jest despotą, drugi krętaczem, a trzeci uśmiecha się tylko, zaglądając do butelki. Ale czy tak będzie też na końcu ich wyprawy? Niezwykły, malarski komiks Marii i Michała Rostockich to bajka, jaką Ezop mógłby opowiedzieć współczesnym dorosłym. Z morałem, który dla każdego może być inny. „Niedźwiedź, kot i królik” wydany został w koprodukcji polskiego wydawnictwa kultura gniewu i francuskiego Éditions Michel Lagarde. Ukaże się jednocześnie w Polsce i Francji. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)
Marek Lachowicz „Człowiek Paroovka. Gorące głowy”
Człowiek Parówka, Grand Banda i Gang Wąsaczy ponownie w jednym albumie! Najsłynniejsi bohaterowie z uniwersum stworzonego przez Marka Lachowicza (i pokolorowanego przez Tomka Kuczmę) wracają w najbardziej epickiej przygodzie od czasu wprowadzenia podwyżki biletów ZKM! „Gorące głowy”, w przeciwieństwie do albumów ?Człowiek Paroovka vs. Grand Banda? i ?Dorysuj mu wąsy?, to już nie tylko zbiór krótkich komiksowych opowieści. Tym razem łączą się one w jedną historię pełną hitchcockowskiego suspensu, zaskakujących zwrotów akcji, humoru oraz pojedynków z superłotrami! Wśród adwersarzy Parówki znajdą się m.in. Liga Pogromców Robotów, magister Szczut czy Człowiek Żelazko. By zwycięsko wyjść z opresji, nasz bohater nie tylko będzie musiał odkryć, kto na barze ?Bara? zostawił napis ?zabójcy parówek!!!?, ale także stanąć pewnej nocy na dachu magla i poznać sekret trójwymiaru! (więcej o komiksie + przykładowe plansze)
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi