Troje pisarzy w finale pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu na kryminalny debiut roku

8 listopada 2022

Kapituła Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku wybrała troje finalistów, którzy powalczą o główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu – 25 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę.

Nagroda jest pierwszym w Polsce wyróżnieniem honorującym twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Zgodnie z zamierzeniami organizatorów ma mieć charakter ogólnopolski i cykliczny. W pierwszej edycji zgłoszono 29 powieści, z czego 3 nie spełniły kryteriów formalnych, gdyż nie były debiutami powieściowymi. Od kwietnia jury w składzie: Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała i dr hab. Rafał Moczkodan czytało 26 zakwalifikowanych powieści i obradowało nad wyborem finalistów.

Ostatecznie zdecydowano, że w finale konkursu na kryminalny debiut 2021 roku znajdą się (w kolejności alfabetycznej wg nazwiska):

  • Jakub Bielikowski – za powieść „Awans. Detektyw warszawski” (wyd. Novae Res),
  • Grzegorz Dziedzic – za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów” (wyd. Papierowy Księżyc),
  • Anna Rozenberg – za powieść „Maski pośmiertne” (wyd. Czwarta Strona).

Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 26 listopada podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Nagroda marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za kryminalny debiut 2021 roku ma konkretny wymiar finansowy – zwycięzca odbierze 25 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę. Dodatkowo zostanie również uhonorowany nagrodą przyznaną przez dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w wysokości 3 tysięcy złotych.

Równolegle z pracami kapituły w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbywały się spotkania autorskie z czołowymi autorami literatury kryminalnej i sensacyjnej. W ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze gośćmi byli: Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Katarzyna Puzyńska, Ryszard Ćwirlej i Marta Matyszczak. Wielki finał zaplanowany jest na 25 i 26 listopada w Teatrze Muzycznym, kiedy to odbędzie się cała seria spotkań i paneli dyskusyjnych towarzyszących uroczystej gali wręczenia nagrody.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy