Tramwaj Wisławy Szymborskiej wyjechał na ulice Krakowa

20 czerwca 2023

Na krakowskie tory wyjechał tramwaj, który będzie promował Rok Szymborskiej. Poetyckim środkiem komunikacji można podróżować m.in. na linii numer 8, którą jeździła sama noblistka i gdzie gubiła swoje parasolki.

Grafika, która ozdobiła tramwaj, została przygotowana przez Piotra Deptę-Kleśtę, projektanta graficznego, finalistę 13. Artystycznej podróży Hestii, autora oficjalnego plakatu Roku Szymborskiej. Projekt zawiera m.in. fragmenty wyklejanek, które dla przyjaciół tworzyła Wisława Szymborska, oraz cytat z wiersza „Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy”.

„Wiemy przecież, że reklamy, informacje, które pojawiają się na tramwajach, są bardzo dobrze widoczne. Mnóstwo ludzi może je w Krakowie zobaczyć, nie tylko mieszkańców, ale także i turystów. Stąd stwierdziliśmy, że pomysł, aby to właśnie na tramwaju przypomnieć mieszkańcom Krakowa, że świętujemy Rok Szymborskiej, że mija właśnie 100 lat od jej urodzin, jest bardzo dobry” – powiedział Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

(fot. MPK SA)

Tramwaj ma kursować przez cały rok na kilku krakowskich liniach, ale w najbliższych tygodniach będzie pojawiał się na linii numer 8, którą często podróżowała Szymborska. Korzystając z przejażdżki, zatrzymamy się przy ul. Krupniczej 22 – przy legendarnym Domu Literatów, dotrzemy do Parku Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, który zostanie otwarty 2 lipca, miniemy budynek Biprostalu – od którego wzięła nazwę poetycka Grupa Biprostal, którą w latach 70. tworzyli intelektualiści mieszkający w pobliżu: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Joanna Salamon, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz czy Adam Włodek, a także w pobliże ul. Piastowskiej, gdzie znajduje się ostatnie mieszkanie Szymborskiej, w którym dziś Fundacja jej imienia organizuje rezydencje literackie dla ludzi pióra.

(fot. MPK SA)

Przed wyjazdem na linię tramwaj został w poniedziałek oficjalnie zaprezentowany w zajezdni przez Michała Rusinka, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej. „Wszystkie aktywności koordynowane prze Fundację Wisławy Szymborskiej mają cel jeden: przypomnieć o niej, zachęcić, tych, którzy jeszcze nie czytali wierszy Szymborskiej, żeby czytali wiersze Szymborskiej, a tych, którzy czytali, żeby zajrzeli jeszcze raz. Ten tramwaj będzie także przypominał krakowianom, że w tym roku obchodzimy okrągły jubileusz, setną rocznicą urodzin Szymborskiej. Myślę, że jest to taka forma, która jej by odpowiadała, z tego, co znam jej poczucie humoru” – powiedział Rusinek.

[am]
fot. główna: MPK SA

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy