Tak będzie wyglądała Biblioteka Harukiego Murakamiego w Tokio

30 grudnia 2020

Japoński architekt Kengo Kuma pokazał, jak będzie wyglądać Biblioteka Harukiego Murakamiego, która powstaje na kampusie Uniwersytetu Waseda w Tokio. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, obiekt zostanie otwarty w kwietniu 2021 roku.

Budynek będzie się w rzeczywistości nazywał Międzynarodowym Domem Literatury Waseda, ale nawet władze uczelni używają określenia Biblioteka Harukiego Murakamiego. Wszystko dlatego, że to właśnie w murach tej instytucji znajdzie się osobiste archiwum pisarza przekazane uniwersytetowi. Archiwum obejmuje nie tylko manuskrypty książek, korespondencję z innymi autorami i zagraniczne edycje wszystkich dzieł Murakamiego, ale też jego ogromną kolekcję płyt winylowych.

Na potrzeby biblioteki nie zbudowano nowego obiektu, lecz odnawiany jest jeden z budynków Uniwersytetu Waseda. „Ponieważ pan Murakami wciąż żyje i ma się dobrze, jego intencją było, żeby ta placówka nie przypominała muzeum poświęconego zmarłemu, lecz tętniącą życiem bibliotekę, do której dostęp mają studenci i wszyscy inni ludzie, wliczając samego pana Murakamiego. Ta biblioteka będzie idealnym miejscem dla dzieł pana Murakamiego. Wierzę, że posiadanie takiej pełnej energii biblioteki będzie stymulujące dla studentów. To może być miejsce, w którym studenci nie tylko zapoznają się z literackim światem Harukiego Murakamiego, ale także będą zastanawiać się nad przyszłością literatury, a może nawet świata” – powiedział w czerwcu ubiegłego roku odpowiadający za projekt biblioteki architekt Kengo Kuma.

Biblioteka Murakamiego będzie znajdowała się w pobliżu Muzeum Teatru Pamięci Tsubouchiego, w którym pisarz spędził dużo czasu, studiując teatrologię na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda.

[am]
fot. Kengo Kuma

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy