Haruki Murakami przekaże pisarskie archiwa i kolekcję winyli swojej Alma Mater

5 listopada 2018


Japoński pisarz Haruki Murakami oświadczył, że przekaże manuskrypty swoich książek, pisarskie archiwa oraz ogromną kolekcję płyt winylowych Uniwersytetowi Waseda w Tokio, gdzie na przełomie lat 60. i 70. sam studiował teatrologię na Wydziale Literatury.

Choć tego typu archiwa są bardzo pożądane przez rozmaite instytucje i trzeba za nie płacić niemałe pieniądze, Murakami zdecydował się przekazać swoje zbiory za darmo. Ta darowizna jest dla niego tak ważna, że mimo niechęci do pokazywania się w blasku reflektorów postanowił zorganizować konferencję prasową – pierwszą od 37 lat w Japonii – i wyjaśnić, skąd taka decyzja.

„Po blisko 40 latach pisania ciężko jest znaleźć w moim domu czy biurze miejsce na takie dokumenty jak manuskrypty i podobne materiały. Nie mam dziecka, więc martwiłem się też, że po mojej śmierci archiwa mogą zostać rozproszone” – oświadczył 69-letni pisarz, dodając, że trzymanie ich w jednym miejscu będzie z pewnością wygodne.

Murakami przyznał, że brał pod uwagę różne instytucje, w tym zagraniczne uniwersytety, na których pracował, ale ostatecznie wybrał uniwersytet w Tokio, ponieważ jest to uczelnia, którą sam ukończył w 1975 roku, więc przekazanie archiwum właśnie tam jest słusznym posunięciem.

Pisarz planuje oddać uniwersytetowi swoje manuskrypty, egzemplarze wszystkich zagranicznych wydań książek, dokonane przez siebie przekłady (m.in. dzieł Fitzgeralda, Salingera i Carvera) na japoński, listy, które wymieniał z innymi autorami oraz ogromną, liczącą ponad 10 tysięcy sztuk, kolekcję płyt winylowych. Zapewnił też, że jeśli znajdzie notatniki, w których pisał „Norwegian Wood”, to je również dołączy.

Uniwersytet Waseda rozważa wykorzystać otrzymane materiały do utworzenia międzynarodowego ośrodka badawczego poświęconego Murakamiemu. Odbywałyby się tam m.in. międzynarodowe konferencje na temat jego twórczości. Uczelnia planuje również stworzyć przestrzeń, która będzie przypominać gabinet pisarza. Murakami powiedział, że jeśli zaistnieje taka możliwość, chciałby w tym obiekcie zorganizować wieczór z wykorzystaniem nagrań ze swojej kolekcji płyt winylowych.

Warto zaznaczyć, że nie byłby to pierwszy raz, kiedy pisarz zaprezentowałby swoje ulubione utwory. W sierpniu tego roku na falach rozgłośni Tokyo FM wcielił się już w DJ-a, puszczając przez 55 minut muzykę ze swojej płytoteki. Poniżej możecie posłuchać zestawu nagrań z tej audycji:

[am]
źródło: Japan Times, The Jakarta Post, UPI

Tematy: , ,

Kategoria: newsy