Tak będzie wyglądał 10-funtowy banknot z Jane Austen

24 lipca 2013

Jane Austen - banknot
Bank Anglii potwierdził, że kobietą, która zdobić będzie nowy 10-funtowy banknot, jest pisarka Jane Austen. Projekt banknotu (patrz zdjęcie powyżej) został zaprezentowany podczas konferencji zorganizowanej w muzeum poświęconym pisarce w miejscowości Chawton.

Wizerunek autorki na banknocie oparty został na portrecie zamówionym w 1870 roku przez jej bratanka, Jamesa Edwarda Austen-Leigha, na potrzeby biografii, jaką napisał na temat swej ciotki. Portret ten z kolei był uładzoną wersją szkicu Jane Austen, wykonanego w 1810 roku przez jej starszą siostrę Cassandrę. Na banknocie znajdzie się również cytat z „Dumy i uprzedzenia” mówiący, że „nie ma większej przyjemności niż czytanie”.

Banknot z wizerunkiem Jane Austen ma wejść do obiegu w 2017 roku, zastępując tym samym dotychczasową 10-funtówkę z wizerunkiem Karola Darwina.

„Jane Austen z pewnością zasługuje na to, aby znaleźć się w ścisłym gronie postaci historycznych występujących na naszych banknotach. Jej powieści mają trwały i uniwersalny wydźwięk, ona zaś sama uznawana jest za jednego z najwybitniejszych autorów literatury angielskiej” ? powiedział podczas konferencji nowy naczelnik Banku Anglii, Mark Carney.

Gdyby Austen dzisiaj żyła, z pewnością byłaby zachwycona widząc samą siebie na banknocie. Jak wiadomo, pisarka bardzo ceniła sobie fakt, że w epoce, kiedy większość kobiet znajdowała się na utrzymaniu swych mężów, ona mogła zarabiać pieniądze na własną rękę. W liście do swej bratanicy Fanny Knight z 30 listopada 1814 roku pisała: „Ludzie są bardziej skłonni pożyczać i chwalić (książki ? przyp. red.) aniżeli kupować, czemu nie mogę się dziwić, jednak choć lubię pochwały jak nikt, lubię też, jak określa to Edward, gratyfikację pieniężną”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy