Swietłana Aleksijewicz zakłada wydawnictwo, w którym publikowane będą wyłącznie książki napisane przez kobiety

15 stycznia 2020


Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok, białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz, postanowiła założyć własne wydawnictwo. Będzie w nim publikowała wyłącznie książki napisane przez kobiety.

Pomysł stworzenia wydawnictwa przyszedł noblistce do głowy już sześć miesięcy temu, jednak dopiero teraz podzieliła się swoimi planami z redakcją białoruskiej gazety „Nasza Niwa”. Jeśli nie wystąpią żadne nieprzewidziane okoliczności, oficyna powinna zacząć funkcjonować już za kilka miesięcy, aczkolwiek jej nazwy jeszcze nie poznaliśmy.

Choć sama Aleksijewicz cieszy się uznaniem na całym świecie, a jej książki zostały przetłumaczone na 52 języki i opublikowane w 55 krajach, to jednak noblistka zauważyła, że innym pisarkom dużo trudniej przebić się na rynku. „Mężczyźni są wszędzie, a twórczość kobiet jest rzadko publikowana” ? powiedziała Aleksijewicz. Stąd też decyzja, aby wspomóc koleżanki po piórze.

Inicjatywa noblistki dołącza do międzynarodowego programu PublisHer, który działa od października ubiegłego roku na rzecz równości płci na światowym rynku wydawniczym i ma na celu zwiększenie widoczności kobiet pracujących w branży. Założycielką ruchu jest Bodour Al Kasimi, żona szejka Sultana bin Ahmeda Al Kasimi, córka Sultana III ibn Muhammada al-Kasimi, emira emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która jest wiceprezeską Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców i założycielką Stowarzyszenia Wydawców Emirackich.

[am]
fot. Otkritkiok/Youtube
źródło: Moscow Times, Nasza Niwa

Tematy: , ,

Kategoria: newsy