„To: Rozdział 2” – premiera drugiej części horroru na podstawie powieści Stephena Kinga na płytach 4K UHD, Blu-ray i DVD!

15 stycznia 2020


Jeden z najwyżej ocenionych horrorów powraca. „To: Rozdział 2” to kontynuacja przerażającej historii zapoczątkowanej w poprzedniej produkcji. Film wyreżyserowany przez Andy’ego Muschiettiego z Jessicą Chastain, Jamesem McAvoy’em i Billem Haderem w rolach głównych jest już dostępny na płytach 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD.

„To: Rozdział 2” to kontynuacja entuzjastycznie przyjętego przez krytyków przeboju kinowego z 2017 roku. Horroru, który na nowo zdefiniował ten gatunek filmowy, a zarazem wyszedł poza jego ramy, stając się częścią kulturowego ducha epoki. W związku z tym, że zło wkrada się do miasteczka Derry, w stanie Maine, co 27 lat, film „To: Rozdział 2” ponownie gromadzi jego bohaterów, z których każdy już dawno poszedł w swoją stronę – tym razem jako dorosłych, prawie trzydzieści lat po wydarzeniach przedstawionych w filmie z 2017 roku.

Demoniczny klaun znany z filmu „To” znowu zabija. Kiedy wieść o tym dociera do Mike’a Hanlona (Isaiah Mustafa), jednego z „Klubu Frajerów”, ten zwołuje dawnych kolegów i koleżanki, by dotrzymali obietnicy jaką dali sobie lata wcześniej – jeśli Pennywise powróci, ponownie stawią mu czoła. Większość z nich ma mgliste wspomnienia na temat dramatycznych wydarzeń z dzieciństwa. Wyjątkiem jest Stanley Uris (Andy Bean), który po telefonie Mike’a odbiera sobie życie. Pozostali, czyli Bill Denbrough (James McAvoy), Ben Hanscom (Jay Ryan), Beverly Marsh (Jessica Chastain), Richie Tozier (Bill Hader) i Eddie Kaspbrak (James Ransone) wracają do Derry, gdzie przygotowują się do kolejnej walki z przerażającą istotą. Nie wiedzą, że ich przeciwnikiem będzie nie tylko klaun (w tej roli ponownie Bill Skarsgård), ale również ich dawny prześladowca Henry Bowers (Teach Grant), który z pomocą Pennywise’a uciekł ze szpitala psychiatrycznego i jest gotów na wszystko, by pomścić upokorzenie jakiego – jak uważa – doznał przed laty ze strony „Klubu Frajerów”.

„To: Rozdział 2” jest dziełem reżysera Andy’ego Muschiettiego, który dzięki filmowi „To” z 2017 trafił do grona najbardziej rozchwytywanych filmowców w Hollywood. „Od samego początku planowałem opowiedzieć historię wymyśloną przez Stephena Kinga w dwóch częściach. Nie było innej możliwości. Pierwszy film kończy się obietnicą powrotu zarówno Pennywise’a jak i Klubu Frajerów. Nakręcenie kontynuacji było więc koniecznością. Poza tym, bez niej ta opowieść nie jest kompletna” – wyjaśnia reżyser.

Dla Gary’ego Daubermana, który monumentalną powieść Stephena Kinga przerobił na scenariusz, praca nad filmem „To” była procesem twórczym, który zajął kilka lat. „Od samego początku przerzucaliśmy się z Andym pomysłami. Tak było przy pierwszym filmie. Tak było i przy drugim. Zżyliśmy się z bohaterami tej historii i ich światem. Ciężko było nam się z tym rozstać” – wyznaje Dauberman.

„Powieść Stephena Kinga liczy ponad 1100 stron, a pierwszy film opowiada o wydarzeniach opisanych na 300” – dodaje producentka Barbara Muschietti. „Od samego początku mieliśmy świadomość, że 'To: Rozdział 2′ będzie znacznie trudniejszym filmem od części pierwszej. Z większą ilością bohaterów, którzy dodatkowo pojawiają się zarówno jako dzieci jak i dorośli. Te film jest większy w każdym znaczeniu. Jest głębszy, poważniejszy i bardziej przerażający” – mówi producentka.

W swojej książce Stephen King opowiedział historię Klubu Frajerów walczących z Pennywisem płynnie przeskakując pomiędzy różnymi okresami czasowymi. Pierwsza część filmu „To” traktowała tylko o wydarzeniach rozgrywających się w dzieciństwie bohaterów. W drugiej na pierwszym planie są dorośli Frajerzy, ale fabuła cofa się również do ich młodości, przybliżając widzom wydarzenia, których ci jeszcze nie znają.

„Uwielbiam sposób w jaki w książce te dwa różne plany czasowe nawzajem się uzupełniają. Pracując nad 'To: Rozdziałem 2′ chciałem zastosować podobne rozwiązanie w filmie. Obraz opowiada o wydarzeniach dziejących się 27 lat później, ale wraz z widzami powracamy do roku 1989, by opowiedzieć o wydarzeniach z dzieciństwa, które okażą się kluczowe podczas kolejnego starcia z Pennywisem” – tłumaczy Andy Muschietti.

Jednym z powodów, dla których film „To” odniósł tak gigantyczny sukces, była rola Pennywise’a brawurowo odtworzona przez Billa Skarsgårda. Młodego aktora nie zabrakło, oczywiście, w drugiej części. „Tym razem naprawdę wycisnęliśmy z Billa ile tylko mogliśmy. A on się na to zgodził. Pennywise pojawia się na ekranie wielokrotnie i w różnych formach. Pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą, a Bill doskonale się w tym odnalazł” – chwali aktora Andy Muschietti.

„Największa różnica jaka jest pomiędzy 'TO’ a 'Rozdziałem 2′ dotyczy Pennywise’a” – dodaje producentka Barbara Muschietti. „W pierwszym filmie, to główni bohaterowie szukali klauna. W drugim, doskonale wiedzą kim i gdzie jest, ale on sam jest już znacznie mądrzejszy i sprytniejszy niż 27 lat wcześniej. Miał blisko trzy dekady, by zaplanować swoją zemstę, a Klub Frajerów boleśnie się o tym przekona” – mówi Muschietti.

Prace na planie filmu rozpoczęły się 19 czerwca 2018 roku w Pinewood Toronto Studios. Większość zdjęć do filmu powstała w kanadyjskim mieście Port Hope, które na dużym ekranie „zagrało” fikcyjne miasto Derry. Zdjęcia trwały 86 dni i zakończyły się na początku listopada 2018 roku.

Na ekrany kin horror „To: Rozdział 2” wszedł na początku września 2019 roku. Z powodu sukcesu, jaki odniosła część pierwsza, produkcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem widzów i po pierwszym weekendzie wyświetlania w USA miała już ponad 91 milionów dolarów przychodu w notowaniach amerykańskiego box office. Do tej pory w kinach na całym świecie film zarobił ponad 470 milionów dolarów. Teraz wszyscy chętni będą mogli obejrzeć horror w domowym zaciszu. 15 stycznia 2020 roku do sprzedaży w Polsce trafiło wydanie filmu na płytach 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD. Na płytach Blu-ray w dodatkach znajdziecie komentarze reżysera. Wydanie DVD zawiera materiał pt. „W poszukiwaniu świateł śmierci”.

[am]
mat. prasowe Galapagos Films

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi