Stephen King napisał nowelę nawiązującą do „Pudełka z guzikami Gwendy”

23 grudnia 2017


Ucieszyliście się z powrotu do Castle Rock za sprawą noweli „Pudełko z guzikami Gwendy”? To mamy dla was dobrą wiadomość. Stephen King napisał kolejną nowelę rozgrywającą się w tym miasteczku. Co więcej, ma ona w jakiś sposób nawiązywać do utworu napisanego wspólnie z Richardem Chizmarem.

Wychodzi na to, że współpraca z Chizmarem przy „Pudełku z guzikami Gwendy” pobudziła wyobraźnię Kinga do ponownego zajrzenia do miasteczka, które czytelnicy pamiętają m.in. z „Martwej strefy”, „Ciała” czy „Sklepiku z marzeniami”. „’Pudełko…’ zostało opublikowane i okazało się umiarkowanym bestsellerem” ? powiedział Stephen King w wywiadzie udzielonym „Entertainment Weekly”. „To odrodziło moje zainteresowanie Castle Rock. Nie myślałem o tym miejscu od dłuższego czasu i myślę, że Rich [Chizmar] wiedział o historii tego miasteczka więcej niż ja, ale zainteresował mnie tym. Teraz napisałem kolejną nowelę o tytule 'Elevation’, która jest także opowieścią o Castle Rock i pod pewnymi względami to prawie jak sequel 'Pudełka z guzikami Gwendy’. Czasami wysiewasz grunt, dodajesz trochę nawozu i tak to się kończy”.

King dodał, że „Elevation” (polski tytuł: „Uniesienie”) jest dłuższą nowelą niż „Pudełko z guzikami Gwendy”, ale jeszcze nie zdecydował, w jakiej formie się ukaże. Można jednak przypuszczać, że i tym razem doczekamy się książkowej edycji.

„Elevation” najwyraźniej nie ma żadnego związku z zapowiadanym na przyszły rok serialem „Castle Rock” J.J. Abramsa, ponieważ King przyznał, że wie na temat tej produkcji tyle, co wszyscy, czyli prawie nic, ale ma nadzieję, że serial „okaże się naprawdę dobry”.

Oprócz „Elevation” w przyszłym roku na pewno przeczytamy powieść „The Outsider”, która zostanie opublikowana na przełomie maja i czerwca. King przegląda właśnie odbitki korektorskie, zanim tekst trafi do druku. Ma również gotową kolejną książkę, która jeszcze nie ma tytułu. I ona najprawdopodobniej też ukaże się w przyszłym roku. Znając cykl wydawniczy pisarza, będzie to miało miejsce jesienią. Na trzecią część „Talizmanu” przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Po roku poświęconym na pracę w duetach King chce skupić się przez chwilę na własnych projektach, ale rozmowy z Peterem Straubem i wymiana pomysłów już się odbywają.

Polskie wydanie „Pudełka z guzikami Gwendy” Stephena Kinga i Richarda Chizmara ukazało się nakładem wydawnictwa Albatros.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy