Statuetka Bookera nazwana na cześć jednej z laureatek nagrody

3 kwietnia 2023

Nowa-stara statuetka Nagrody Bookera otrzymała imię. Trofeum nosi od teraz nazwę Iris i upamiętnia pisarkę Iris Murdoch. Wyboru dokonano w internetowym plebiscycie, chociaż tak naprawdę więcej głosów zdobyła inna propozycja i ostatecznie zdecydowano się na drugą najpopularniejszą opcję.

W 2022 roku Fundacja Bookera postanowiła przywrócić oryginalny wygląd statuetki sprzed lat, chcąc w tej sposób upamiętnić zmarłego kilka miesięcy wcześniej projektanta trofeum, autora i ilustratora książek dla dzieci Jana Pieńkowskiego. Nowa wersja jest mniejsza, bardziej poręczna i ma złoty kolor.

W styczniu 2023 roku zaproszono internautów z całego świata do pomocy w znalezieniu nazwy dla statuetki. Ponad 800 osób przesłało propozycje imion, zarówno dawnych, jak i obecnych autorek, a także starożytnych bogiń i muz.

Następnie jury, w skład którego wchodzili: ubiegłoroczny laureat Bookera Shehan Karunatilaka, pierwsza czarnoskóra wydawczyni w UK Margaret Busby, wnuk pierwszego laureata nagrody P.H. Newby’ego Gabriel Schenk, wieloletni partner i współpracownik Jana Pieńkowskiego David Walser oraz dyrektorka Fundacji Nagrody Bookera Gaby Wood, wybrało sześć najlepszych imion. Wśród nich znalazły się: Bernie, Beryl, Iris, Minerva, Janina i Calliope. Tysiące ludzi z całego świata w internetowej ankiecie wskazały nazwę, którą powinna zostać ochrzczona statuetka.

W plebiscycie najwięcej głosów otrzymało imię Bernie, które miało być hołdem dla Bernardine Evaristo, pierwszej czarnoskórej laureatki Bookera, jak również nawiązywać do Bernice Rubens, pierwszej kobiety, która zdobyła nagrodę w 1970 roku. „Jestem zaskoczona i zaszczycona” – zareagowała Evaristo. „Ale jako jedyna żyjąca autorka z listy (proponowanych imion – przyp.red.) uważam, że bardziej stosowne byłoby, aby ten zaszczyt przypadł pisarce, której już z nami nie ma” – dodała.

Fundacja Bookera uszanowała wolę Evaristo i zdecydowała, że statuetka zostanie nazwana imieniem, które otrzymało drugą największą liczbę głosów. Chodziło o Iris, na cześć Iris Murdoch, zdobywczyni Nagrody Bookera z 1978 roku za powieść „Morze, morze”.

„Iris Murdoch przez całe życie wierzyła w znaczenie literatury dla społeczeństwa i zawsze broniła twórczości pisarzy i artystów. 'Literatura’, mówiła, 'zaspokaja naszą ciekawość, wzbudza w nas zainteresowanie innymi ludźmi i innymi miejscami oraz pomaga nam być tolerancyjnymi i hojnymi’. Nagroda Bookera ucieleśnia wszystkie te wartości i (Iris – przyp.red.) byłaby zaszczycona, gdyby jej nazwisko było z nią kojarzone” – skomentowało w oświadczeniu Stowarzyszenie Iris Murdoch.

[am]
fot. David Parry/PA Wire

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy