Niemiecki rząd wprowadza karnety kulturalne na 18. urodziny. Młodzi ludzie mogą za 200 euro m.in. kupować książki w księgarniach stacjonarnych

3 kwietnia 2023

Rząd federalny Niemiec chce zachęcić młodych ludzi do obcowania z kulturą. W związku z tym od tego lata każdy obywatel kraju otrzyma na swoje 18. urodziny 200 euro w ramach karnetu kulturalnego. Pieniądze będzie można wykorzystać m.in. na pójście do kina, na koncert czy zakup książek. Ta ostatnia opcja, jak pokazują dane z Francji, gdzie wprowadzono podobny program, cieszy się dużą popularnością.

Głównym celem KulturPass, czyli karnetu kulturalnego dla osób wchodzących w pełnoletniość, ma być promocja korzystania z kultury w formie stacjonarnej. Dlatego sklepy internetowe jak Amazon czy platformy strumieniowe jak Netflix będą wyłączone z kampanii. Trzeba się osobiście wybrać do księgarni, kina czy teatru.

Rząd tłumaczy to tym, że przez dwa lata pandemii koronawirusa młodzi ludzie nie mogli doświadczać kultury na żywo, ucierpiała też szeroko pojęta branża kulturalna, w związku z tym KulturPass ma zachęcić tych pierwszych do wyjścia z domu i wesprzeć drugich.

Karnet należy wykorzystać w ciągu 2 lat. Będzie to można zrobić za pośrednictwem specjalnej platformy połączonej z aplikacją na smartfona. Najpierw w systemie mają zarejestrować się dostawcy kultury (w tym księgarnie), którzy chcą wziąć udział w programie. Opcja ta ma zostać im umożliwiona po kwietniowej fazie testów. Od czerwca platforma będzie udostępniona 18-latkom, którzy otrzymali KulturPass. W aplikacji znajdą listę firm i instytucji, w których mogą zapłacić za pomocą karnetu. W wyszukiwaniu książek pomoże integracja aplikacji z centralnym katalogiem książek, w którym znajduje się ponad 2,5 miliona wszystkich tytułów w języku niemieckim dostępnych na rynku.

Inicjatywa niemieckiego rządu wzorowana jest w dużej mierze na francuskim programie Pass Culture, który został uruchomiony pilotażowo w 2018 roku, a od maja 2021 roku funkcjonuje w całym kraju. Młodzi Francuzi w wieku od 15 do 18 lat otrzymują od 20 do 30 euro, natomiast 18-latkowie po rejestracji mogą liczyć na kwotę 300 euro, którą mogą przeznaczyć na kulturę. Z danych wynika, że ​młodzież wydaje te pieniądze głównie na czytanie. Około połowy budżetu idzie na zakup książek i komiksów, w tym znaczna część na mangi.

Program w Niemczech rusza w tym roku pilotażowo i obejmie wszystkich, którzy ukończyli 18 lat między styczniem a grudniem. Z budżetu minister stanu ds. kultury i mediów Claudii Roth przeznaczono na jego realizację 100 milionów euro.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy