Organizatorzy Nagrody Bookera szukają nazwy dla nowej-starej statuetki

20 stycznia 2023

W 2022 roku Fundacja Bookera przywróciła swojej nagrodzie oryginalny wygląd statuetki sprzed lat ku pamięci jej projektanta, urodzonego w Polsce autora i ilustratora książek dla dzieci Jana Pieńkowskiego. Teraz poszukuje dla niej nazwy i zachęca internautów do przesyłania swoich propozycji.

Statuetka została zaprojektowana na przełomie 1968 i 1969 roku przez będącego wówczas na początku swej kariery Jana Pieńkowskiego. Jak głosi legenda, artysta zainspirował się lampą w stylu art deco, którą znalazł w sklepie ze starzyzną na Portobello Market w zachodnim Londynie. Statuetka miała 62 centymetry wysokości, czyli tyle, co puchar Anglii w piłce nożnej. Wykonano ją w grafitowym kolorze. Otrzymał ją pierwszy laureat Bookera P.H. Newby za powieść „Something to Answer For”. Żonie pisarza do tego stopnia nie podobał się kolor nagrody, że pomalowała ją sprayem na złoto.

Pierwsza wersja statuetki miała wielkość pucharu Anglii w piłce nożnej. Na zdjęciu druga laureatka Bookera, Bernice Rubens.

Jakiś czas później organizatorzy Bookera doszli do wniosku, że statuetka jest za duża, by zwycięzca mógł wyeksponować ją sobie na kominku. W 1973 roku artystka Patricia Turner stworzyła więc mniejszą wersję projektu Pieńkowskiego, która mierzyła około 25 centymetrów. Była ona wręczana laureatom przez kilka następnych lat, aż w końcu zastąpiono ją oprawionym w skrócę egzemplarzem nagrodzonej książki, a potem pleksiglasową płytką.

Po śmierci 85-letniego Pieńkowskiego w lutym 2022 roku Fundacja Bookera postanowiła przywrócić na jego cześć oryginalny wygląd statuetki. W tym celu madrycka Fundacja Factum, która specjalizuje się w stosowaniu najnowszych technologii do drukowania w 3D wiernych replik cennych artefaktów z całego świata, zeskanowała trofeum otrzymane w 1969 roku przez P.H. Newby’ego i wykonała jego kopię.

Statuetka, którą wręczano do 2021 roku.

Nowa statuetka mierzy 38 centymetrów, odlana jest z mosiądzu i ma kolor złoty, czyli taki, jaki chciała żona Newby’ego. W październiku 2022 roku wręczono ją po raz pierwszy laureatowi Bookera, którym został Shehan Karunatilaka. Statuetka nie posiada jednak nazwy, dlatego Fundacja Bookera zorganizowała konkurs, który ma charakter międzynarodowy. Internauci z całego świata mogą przesyłać do piątku 17 lutego swoje propozycje za pomocą formularza umieszczonego na stronie nagrody.

Nazwę wybierze jury, w skład którego wchodzi ubiegłoroczny laureat Bookera Shehan Karunatilaka, wydawczyni Margaret Busby, wnuk Newby’ego Gabriel Schenk, wieloletni partner i współpracownik Pieńkowskiego David Walser oraz dyrektorka Fundacji Nagrody Bookera Gaby Wood. Osoba, której propozycja zostanie wybrana, otrzyma kolekcjonerskie wydanie „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel oraz wieczne pióro Montegrappa Zero z 14-karatową, pozłacaną stalówką.

„Mamy nadzieję, że statuetka będzie reprezentować nie tylko triumf pojedynczego zwycięzcy, ale też dążenia Fundacji Bookera jako całości, by zmieniać życie i poszerzać umysły ludzi poprzez przyjemność czytania. Kiedy już zdobędzie nazwę, może stać się latarnią morską, oświetlającą drogę do najlepszej literatury. Chcielibyśmy, aby wzięli w tym udział czytelnicy z całego świata” – oświadczyła Gaby Wood.

[am]
fot. (1,3) David Parry/PA Wire/Booker Prize, (2), Oxford Brookes Library/Booker Prize

Tematy: , ,

Kategoria: newsy