Spłonęła jedna z posiadłości Alberta Uderzo, współtwórcy Asteriksa

9 stycznia 2017


Tragiczny los spotkał część dzieł Alberta Uderzo, słynnego francuskiego rysownika i scenarzysty, twórcy komiksów z serii „Asteriks”. W środę, 7 stycznia 2017 roku, jedna z jego posiadłości została strawiona w płomieniach.

Powodem pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległ cały budynek znajdujący się we francuskiej miejscowości Tartre-Gaudran, okazało się być najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej. W akcji gaśniczej brało udział sześćdziesięciu strażaków. Ogień udało się opanować w ciągu mniej więcej trzech godzin.

Obiekt ten do niedawna funkcjonował jako hangar, w którym stał należący do Uderzo samolot Mirage 2000. Kilka miesięcy temu maszyna została jednak oddana do bazy sił powietrznych w Burgundii ? od tego też momentu posiadłość w Tatre-Gaudran pełniła rolę pracowni. Uderzo udekorował ją swoimi rysunkami oraz malowidłami z prywatnej kolekcji, które ? niestety ? w całości uległy zniszczeniu. Szczęśliwie jednak 90-letni twórca, ani nikt inny, nie przebywał w budynku podczas tego tragicznego wydarzenia.

Alberto Uderzo to klasyk europejskiego komiksu. Francuski rysownik oraz scenarzysta pochodzenia włoskiego najlepiej znany jest z serii „Asteriks”, którą stworzył we współpracy z Rene Goscinnym. Komiksy o dumnych Galach konfrontujących się z cesarstwem rzymskim ukazują się od 1961 roku. Oprócz tego na koncie obu autorów znajduje się inna humorystyczna seria ? „Umpa-pa Czerwonoskóry” zainspirowana kolonizacją Ameryki Północnej w XVIII wieku. W 2005 roku artysta został włączony do hali sław Nagrody Eisnera.

[mw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy