banner ad

Słynne amerykańskie wydawnictwo Tor opublikuje dwie powieści Elżbiety Cherezińskiej o Świętosławie

10 lipca 2018


Amerykańscy czytelnicy będą mogli lepiej poznać historię początków państwa polskiego. Znane i renomowane wydawnictwo Tor Books, które jest częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Macmillan, nabyło prawa do anglojęzycznego wydania dwóch bestsellerowych tytułów „królowej współczesnej powieści historycznej” – Elżbiety Cherezińskiej.

„Harda” oraz „Królowa” stanowią opowieść o niezwykłej kobiecie, nie tylko z perspektywy polskiej historii, ale także średniowiecznej Europy. Świętosława była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego, ale na kartach historii zapisała się przede wszystkim jako królowa Szwecji, Danii i Norwegii oraz matka króla Anglii.

Autorka z entuzjazmem wypowiada się o planowanym angielskim tłumaczeniu: „Bardzo się cieszę, że to 'Harda’ ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce”.

Andrzej Zysk, dyrektor działu praw wydawnictwa Zysk i S-ka, podkreśla szczególną rolę silnej kobiecej postaci w historycznych realiach powieści: „Jest coraz więcej sygnałów z różnych rynków o wielkim powrocie powieści historycznej. Dobrze napisanej, często z silną postacią kobiecą. I dlatego historia Świętosławy przyciąga taką uwagę. Bardzo cieszy nas, że na rynek amerykański wprowadzi ją Tor, który od 30 lat, bez przerwy, jest uważany za najlepszego wydawcę przez magazyn 'Locus’. Elżbieta Cherezińska dołącza do świetnego, choć na razie nie tak dużego grona polskich autorów wydawanych w Stanach Zjednoczonych”.

Elżbieta Cherezińska to pisarka i teatrolożka. Zadebiutowała opowieścią o łódzkim getcie „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. Jest autorką cyklów „Północna Droga” i „Odrodzone Królestwo” („Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona” oraz „Płomienna Korona”). Książki te stały się bestsellerami i utwierdziły dominującą pozycję Elżbiety Cherezińskiej wśród autorów powieści historycznej.

Tor Books, którego nakładem ukażą się książki Cherezińskiej, to jedno z najbardziej renomowanych wydawnictw fantasy i science fiction na świecie. Pod szyldem amerykańskiej oficyny ukazały się m.in. książki Kevina J. Andersona, Orsona Scotta Carda, Jonathana Carrolla, Philipa K. Dicka, Cory’ego Doctorowa, Stevena Eriksona, Terry’ego Goodkinda, Briana Herberta, Roberta Jordana, Andre Norton i Gene Wolfe’a. W swojej ofercie Tor ma też szeroki wybór powieści historycznych i thrillerów, a także literaturę faktu.

Książki Cherezińskiej ukażą się pod wspólnym tytułem „The Widow Queen”. Premiera zapowiedziana jest na styczeń 2021 roku. Przekładu dokona Maya Zakrzewska-Pim.

fot. Zysk i S-ka

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy