banner ad

Sergio Ramírez pierwszym nikaraguańskim pisarzem wyróżnionym Nagrodą Cervantesa

20 grudnia 2017


Nikaraguański pisarz i dziennikarz Sergio Ramírez został wybrany tegorocznym laureatem Nagrody Cervantesa, najważniejszego literackiego wyróżnienia przyznawanego w świecie hiszpańskojęzycznym.

Jury, któremu przewodniczył Darío Villanueva, dyrektor Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, podjęło decyzję po trzech godzinach obrad i siedmiu kolejnych głosowaniach. Dla Ramíreza i jego krajan to moment historyczny, jest on bowiem pierwszym nikaraguańskim i środkowoamerykańskim pisarzem w czterdziestoletniej historii nagrody, któremu przyznano taki zaszczyt.

W uzasadnieniu napisano, że twórczość tegorocznego laureata „łączy narrację, poezję i rygor obserwatora oraz aktora”, a także „odzwierciedla żywotność codziennego życia, przemieniając rzeczywistość w dzieło sztuki, a wszystko to przy pomocy wyjątkowych umiejętności literackich i wielu gatunków”.

Sergio Ramírez jest w Polsce mało znany, ale z racji tego, że Premio Cervantes to bardzo prestiżowa nagroda, nazywana przez niektórych „Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego”, a wcześniej otrzymali ją m.in. Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa, warto przyjrzeć się osobie nikaraguańskiego pisarza.

75-letni Ramírez jest pisarzem w najszerszym tego słowa znaczeniu. W długiej karierze publikował powieści, opowiadania, eseje, wspomnienia i dzienniki. W jego twórczości obecne są zaangażowanie obywatelskie, sposób myślenia kwestionujący rzeczywistość i ciągłe zwracanie uwagi na aktualne tendencje. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 20 języków.

Laureat ma nie tylko bogaty dorobek literacki, ale również polityczny. Brał udział w rewolucji sandinistowskiej, która obaliła tyrańskie rządy dynastii Somozów. Od 1985 do 1990 roku pełnił nawet funkcję wiceprezydenta Nikaragui. W 1996 roku definitywnie wycofał się z polityki, aby skoncentrować się na twórczości literackiej.

„Wierzę, że w literaturze nie ma trzeciego wieku. Jak już piszesz, to do dnia swojej śmierci. I właśnie to zamierzam robić” ? powiedział Ramírez. Laureat wraz ze swoją żoną, Tulitą, planuje udać się w kwietniu przyszłego roku do Hiszpanii, aby wziąć udział w uroczystej gali i odebrać nagrodę z rąk króla Hiszpanii Filipa VI.

Nagroda Cervantesa przyznawana jest za całokształt twórczości pisarzom tworzącym w języku hiszpańskim, niezależnie od kraju pochodzenia. Oprócz symbolicznego medalu laureat otrzymuje 125 tysięcy euro. Wyróżnienie przyznawane jest naprzemiennie pisarzom pochodzącym z Hiszpanii i pozostałych krajów hiszpańskojęzycznych. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Eduardo Mendoza.

[am]
źródło: El Pais

Tematy: , ,

Kategoria: newsy