Sejm upamiętnił 100. rocznicę wydania pierwszego numeru „Wiadomości Literackich”

26 stycznia 2024

W piątek Sejm podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy wydania pierwszego numeru „Wiadomości Literackich”. Jak podkreślono w dokumencie, wpływ tego tygodnika na polską kulturę jest niebagatelny i zasługuje on na szczególne wyróżnienie.

„6 stycznia 1924 roku wydano pierwszy numer 'Wiadomości Literackich’ – utworzonego i redagowanego przez Mieczysława Grydzewskiego tygodnika, który zapisał się na kartach historii polskiej literatury. Na jego łamach publikowali najważniejsi przedstawiciele tycia społeczno-kulturalnego II Rzeczypospolitej, osoby, które należą do panteonu twórczości dwudziestolecia międzywojennego” – głosi treść uchwały.

Jak przypomniano w dokumencie, dla „Wiadomości Literackich” pisali m.in. Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Brzechwa, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, na ich łamach debiutował Bruno Schulz. Z czasopismem byli też związani przedstawiciele grupy Skamander. „Pismo miało charakter liberalny, niemniej nie istniała z góry ustalona linia redakcyjna, dlatego stanowiło ono miejsce prezentowania różnorodnych poglądów, a także zażartych polemik i wymiany opinii” – podkreślił Sejm w uchwale.

Zwrócono uwagę, że wbrew pozorom „Wiadomości Literackie” nie były poświęcone wyłącznie literaturze. W tygodniu publikowano również teksty poruszające kwestie związane z innymi dziedzinami sztuki, a w dodatkach tematycznych nie stroniono od spraw obyczajowych, naukowych i prawniczych.

„W 'Wiadomościach Literackich’ można było znaleźć artykuły o różnorodnej formie – od wysublimowanych tekstów teoretycznych po reportaże, felietony czy anegdoty. Czasopismo nadawało ton ówczesnej krytyce artystycznej oraz dyskusji na tematy społeczno-polityczne. Siła oddziaływania tygodnika, mimo że nie charakteryzował się wysokim nakładem, była ogromna, gdyż po 'Wiadomości Literackie’ sięgały najważniejsze osoby ze świata polityki i kultury II Rzeczypospolitej. Pismo starało się łączyć ze sobą cechy publikacji ambitnej i popularnej” – dodał Sejm.

Za uchwałą opowiedziało się w piątek 425 posłów, przeciw było 5 posłów Konfederacji, a wstrzymało się 4 posłów – również z Konfederacji.

[md]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy