Nagroda im. Wisławy Szymborskiej nie zostanie w tym roku przyznana. Pieniądze przekazano na zapomogi dla pisarzy

11 maja 2020


Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej poinformował, że ze względu na trudną sytuację, spowodowaną wybuchem epidemii koronawirusa, podjął decyzję o zawieszeniu w tym roku konkursu o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Pieniądze przeznaczone dla laureata bądź laureatki przekazano na fundusz zapomogowy dla pisarzy i tłumaczy.

„O zrozumienie dla tej decyzji prosimy przede wszystkim poetów i wydawców, którzy zgłosili książki poetyckie do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zapewniamy, że wszystkie przyjęte tomy automatycznie przejdą do edycji przyszłorocznej” – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W wyniku epidemii wielu ludzi pióra nieoczekiwanie straciło źródła dochodów i znalazło się w dramatycznej sytuacji finansowej. W związku z tym fundacja w porozumieniu ze sponsorami – Bankiem BNP Paribas, firmą Sobiesław Zasada Automotive oraz Browarem Tenczynek – zdecydowała, by środki, które miały być przeznaczone w tym roku na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, zostały przekazane na fundusz zapomogowy. Chodzi o kwotę 100 tysięcy złotych.

W ramach funduszu od wielu lat Fundacja Wisławy Szymborskiej pomaga autorom, którzy z przyczyn losowych znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku postanowiono zorganizować specjalną edycję wsparcia pod hasłem „Wszelki wypadek. Fundacja Wisławy Szymborskiej ludziom pióra”. Przeznaczone ono będzie dla pisarzy i tłumaczy, którzy stracili źródła utrzymania na skutek pandemii.

Wnioski o wsparcie należy wysyłać drogą mailową do 31 maja 2020, zgodnie z wytycznymi przewidzianymi w regulaminie. Maksymalna kwota zapomogi dla jednej osoby wynosi 5 tysięcy złotych. Wypłaty będą realizowane do 19 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące pomocy finansowej w ramach akcji znaleźć można na stronie internetowej fundacji: www.szymborska.org.pl.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy