banner ad

Rosja: mężczyzna aresztowany za transparent ze słowami Lwa Tołstoja

4 kwietnia 2022

Aleksiej Nikitin, który 24 marca stanął z transparentem pod katedrą Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, został aresztowany. Jak uzasadnia rosyjska policja, powodem były umieszczone na banerze słowa Lwa Tołstoja, które zostały zinterpretowane jako podżeganie do „obalenia istniejącej władzy”.

Jak informuje OVD-Info, niezależny rosyjski portal monitorujący prześladowania polityczne, na transparencie znajdował się cytat z książki Lwa Tołstoja „Chrześcijaństwo i patriotyzm”, które brzmią: „Patriotyzm to wyrzeczenie się ludzkiej godności, rozumu i sumienia oraz niewolnicza uległość wobec władzy”.

Sporządzony przez policję protokół w sprawie „dyskredytowania” armii rosyjskiej podaje, że plakat budzi silne skojarzenia z wizerunkiem Tołstoja. Pisarz zaś najwyraźniej przeszkadza rosyjskim służbom, ponieważ nazywają go postacią historyczną, która określana była „zwierciadłem rewolucji” (takich słów pod adresem Tołstoja użył chociażby Lenin). Przypominają także, że „propagował w swojej działalności opozycyjnej ideologię obalenia władzy”.

„Dobrze znanym faktem jest, że prace autora mocno krytykowały rządzący reżim” – czytamy w raporcie policji. Dlatego uznano, że zachowanie mężczyzny z transparentem „należy interpretować jako wezwanie do obalenia obecnego rządu, a także podążanie za ideologią Tołstoja”. Zdaniem policji baner trzymany przez Aleksieja Nikitina wyrażał negatywny stosunek do naczelnego dowódcy sił zbrojnych Rosji.

Autor „Wojny i pokoju” oraz „Anny Kareniny” był pacyfistą, a jego postawa zainspirowała m.in. Martina Luthera Kinga i Mahatmę Gandhiego. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę tysiące Rosjan zostało aresztowanych za protesty przeciwko wojnie lub podejmowanie działań, które interpretowano w ten sposób.

Atak wojsk Putina wywołał największy od dekad kryzys humanitarny w Europie. Ponad 4 miliony obywateli Ukrainy musiało opuścić swój kraj, by uciec przed wojną. Od początku napaści zginęło ponad 1400 cywilów, a ponad 2000 zostało rannych. Liczby te jednak nie są kompletne. Po niedawnym odbiciu przez żołnierzy ukraińskich miasta Bucza odkryto masowe groby. Nie wiadomo, ile jeszcze podobnych miejsc może znajdować się na terenach okupowanych przez Rosjan.

[am]
fot. Aleksiej Nikitin/OVD-Info
źródło: OVD-Info, Afisha

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy