28 marca-3 kwietnia 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Sprawdziliśmy dla was, co w księgarniach szeleści. Oto nasz redakcyjny przegląd najciekawszych nowości książkowych, które trafiły do sprzedaży w dniach od 28 marca do 3 kwietnia.
Jarosław Iwaszkiewicz „Książka moich wspomnień” | Opis wydawcy: Nowe wydanie wspomnień Jarosława Iwaszkiewicza – po raz pierwszy bez zmian wprowadzonych przez cenzurę. Wybitny pisarz wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone na Kresach – barwnie opisuje życie rodzinne i towarzyskie, zwyczaje świąteczne i codzienność w środowisku zubożałej szlachty. Wraca do dramatycznych lat wojny i odzyskania niepodległości. Błyskotliwie portretuje artystów dwudziestolecia, z którymi się przyjaźnił: Karola Szymanowskiego, Juliana Tuwima, Jana Lechonia i innych. Przytacza fascynujące anegdoty z życia intelektualnego i artystycznego II Rzeczpospolitej. Iwaszkiewicz opisuje też kulisy powstania swoich pierwszych utworów.
Okazuje się przy tym wnikliwym obserwatorem, a czasem zaskakuje dystansem i ironią, ujawnia swoje słabostki i niespełnione ambicje. Potwierdza też, że jest mistrzem słowa i stylu, z ciepłym humorem i ogromną wrażliwością pisze o świecie, który odszedł już bezpowrotnie, a zarazem znakomicie oddaje atmosferę okresu międzywojennego.
Georges Simenon „Maigret i szaleniec” | Opis wydawcy: Wszystko miało wyglądać inaczej, gdy mieszkający w malowniczym Dordogne emerytowany kolega z Policji Kryminalnej zaprosił komisarza na urlop. Już w pociągu Maigret trafił na uciążliwego współpasażera. A gdy ten wyskakuje pomiędzy stacjami, komisarz bez wahania go naśladuje. I wtedy zostaje postrzelony… Kiedy budzi się w szpitalu w miasteczku Bergerac, wszyscy biorą go za szaleńca, który grasuje w okolicy i napada na kobiety…
Kay Dick „Oni” | Opis wydawcy: Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce.
Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo – czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami – nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane nam historie mają miejsce w koszmarnym świecie, w którym oddanie się jakiejkolwiek formie twórczości jest bezwzględnie piętnowane i grozi jej autorowi nieodwracalnymi konsekwencjami.
Proza Dick skłania do swobodnej interpretacji – jedni czytają ją jako orwellowską wizję przyszłości, inni chcą widzieć w niej szereg fenomenalnie zarysowanych sennych koszmarów, jeszcze inni – metaforę twórczych zmagań samej autorki.
Carlos Trillo, Enrique Breccia „Alvar Mayor tom 1: Legendarne miasta” | Opis wydawcy: Znakomity Carlos Trillo napisał, a mistrz Enrique Breccia narysował przygody Alvara Mayora, Metysa, który w czasach konkwistadorów sam dbał o sprawiedliwość i przyzwoitość na odkrywanym przez Europejczyków kontynencie. Zaginione miasta, ukryte skarby, zapomniani bogowie, zaczarowane damy, groźne potwory, zdeprawowani złoczyńcy, niemożliwe miłości, dumni tubylcy – wszyscy paradują przed czytelnikiem w środowisku sennej zadumy i baśniowej opowieści.
Lekkość i swada Trillo bodaj właśnie w tym komiksie rozbłysły w pełnej krasie. A warto nadmienić, że mistrz słowa wreszcie został przetłumaczony z oryginalnego języka! W co aż trudno uwierzyć, zważywszy na liczbę wydanych już u nas komiksów jego autorstwa. Za to Enrique Breccia w życiowej formie. Jego praca z cieniem robi niesamowite wrażenie. To komiks biało-czarny, a nie czarno-biały, bo wydaje się, że białe linie w wielu planszach jedynie kreślą mrok opowieści i przeżyć bohaterów.
Paulina Wilk „Lalki w ogniu” | Opis wydawcy: Dzień z życia ponad miliarda Hindusów opowiedziany od narodzin do śmierci, od porannej kąpieli aż do zaśnięcia. Fascynujący portret miejsca, w którym miłość musi pytać o zgodę astrologów, nienawiść do kobiet ma zabójczą moc i gdzie kilka garnków wystarczy, by stworzyć dom. Indie jednocześnie zmieniają się i trwają przy tradycjach. Żyją na ulicy, w tłoku i coraz większym tempie. Ludzie modlą się, handlują, kochają i śpią pośród innych. Intymność i prywatne szczęście ustępują interesowi rodziny i kasty, a przeciwieństwa muszą pomieścić się w ciasnych zaułkach.
Wnikliwa reporterka prowadzi do wystawnego Bombaju, na targi Kalkuty i do starych uliczek Delhi, a także do wiejskich chat i wysp zamieszkanych przez ludzi i tygrysy. Od surowych Himalajów po gorące wybrzeża Kerali – z refleksją i bez pośpiechu przygląda się sprawom przyziemnym i wzniosłym. Podchodzi blisko, odsłania i piękno, i nędzę indyjskiego świata.
„Lalki w ogniu” to współczesny klasyk, od dekady jest wsparciem dla tych, którzy podróżują do Indii i chcą zrozumieć ich fenomen. Wznowienie książki ukazuje się z prologiem autorki, która wciąż wraca do opisanych tu miejsc i ludzi.
Philippe Lançon „Strzęp” | Opis wydawcy: Philippe Lançon, współpracownik francuskiego dziennika „Libération”, a także felietonista satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”, może śmiało powtarzać, iż los darował mu drugie życie. 7 stycznia 2015 roku został ciężko ranny w zamachu terrorystycznym, do którego doszło w lokalu redakcji drugiej ze wspomnianych gazet. Jest jednym z nielicznych, którzy przeżyli…
„Pocisk zgruchotał mu dolną szczękę i wybił zęby, zniekształcając twarz. Dziennikarz w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala, gdzie po wielomiesięcznym leczeniu i kilkunastu skomplikowanych operacjach lekarzom udało się zrekonstruować zmiażdżone fragmenty twarzy, umożliwiając pacjentowi mówienie i jedzenie. Po długiej rekonwalescencji Lançon wrócił do pisania. Z notatek, maili, esemesów, rozmów z rodziną, przyjaciółmi i świadkami wydarzenia krok po kroku zrekonstruował tamten feralny dzień, a następnie opisał długą powrotną drogę do świata żywych” – pisał w piątą rocznicę zamachu Piotr Kieżun z „Kultury Liberalnej” w omówieniu książki wydanej przez Gallimarda w 2018 roku – książki, która szybko stała się literackim wydarzeniem. Zdobyła wówczas dwie ważne nad Sekwaną nagrody: Femina i Renaudot, a miesięcznik „Lire” ogłosił ją najlepszą książką roku.
Matthew Baker „Odwiedź nas w Ameryce” | Opis wydawcy: Obywatele Plainfield w Teksasie zniechęceni tym, w którą stronę zmierza ich kraj, decydują się na secesję. Nie mogło się wydarzyć? Cóż, może jednak tak. Młody mężczyzna oświadcza rodzinie, że zamierza przejść tranzycję… z analogowego ciała do cyfrowego życia. Pewna kobieta porywa własne dziecko z rządowej placówki opiekuńczej, gdzie zgodnie z prawem zmuszona była je oddać. Inny bohater wraca do domu po dokonaniu poważnego przestępstwa, a w ramach kary jego pamięć zostaje całkowicie usunięta.
Pozornie abstrakcyjne problemy i satyryczny sposób pokazania rzeczywistości tworzą niezwykle wnikliwe i poruszające wyjaśnienie obecnych politycznych i społecznych kłopotów Stanów Zjednoczonych. Gdy książka przenosi się z uniwersum do uniwersum, zmieniają się także gatunki: od komedii romantycznej do horroru, od westernu do dystopii, od erotyki po detektywistyczny noir. Te historie o równoległych wszechświatach, czytane razem, tworzą złożony portret współczesnych Stanów Zjednoczonych i odbicie tego, z czym dziś mierzy się ten kraj.
Krzysztof Tomasik „Poli Raksy twarz” | Opis wydawcy: Pola Raksa zagrała wiele ról teatralnych i filmowych, ale zbiorową wyobraźnią zawładnęła dzięki roli w serialu, który stał się jednym z największych fenomenów polskiej kultury masowej. Postać ślicznej sanitariuszki przyniosła jej bezprecedensową sławę, stając się jednocześnie przekleństwem. Chociaż wystąpiła w filmach Wajdy, Hasa i Barei – dla milionów widzów pozostała już na zawsze rudowłosą Rosjanką z „Czterech pancernych”. Mówiła, że serial odbił się fatalnie także na jej życiu osobistym: „Kolejni narzeczeni odchodzili w siną dal, bo nie mogli znieść tego ciągłego szarpania mnie za rękaw i pytania widzów: A co z Jankiem?”.
Ikona polskiego kina lat sześćdziesiątych wycofała się z życia publicznego i od wielu lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Opowieść Krzysztofa Tomasika to próba wyjaśnienia, na czym polegał fenomen aktorki, za której twarz „każdy by się zabić dał”.
Carsten Henn „Spacerujący z książkami” | Opis wydawcy: Wzruszająca opowieść o tym, co łączy ludzi i sprawia, że książki są takie cudowne. Carl Kollhoff jest księgarzem niezwykłym. Łączy go z książkami miłość, która wykracza poza granice gustu. Co wieczór podczas spaceru nosi książki swoim klientom. Klienci także są wyjątkowi. Dla Carla są prawie jak przyjaciele, choć nic o nich nie wie i nie chce mieszać się do ich życia.
Pewnego dnia przyczepia się do niego Schascha, strasznie wygadana dziewczynka w żółtej kurtce. Chociaż Carl z początku nie lubi jej towarzystwa, ona nie daje się zbyć. Jest przebiegła i sprytna… A kiedy Carl niespodziewanie traci pracę, za sprawą książek i tej nietuzinkowej dziewięciolatki wszyscy zdobywają się na odwagę, żeby porzucić bezpieczną anonimowość i zbliżyć się do siebie…
Philip Roth „Dziedzictwo” | Opis wydawcy: Jedna z najbardziej osobistych książek Philipa Rotha. To prawdziwa historia. Pisarz obserwuje, jak jego osiemdziesięciosześcioletni ojciec Herman, przez całe życie aktywny i pełen wigoru, zmaga się ze śmiertelną chorobą. Syn, przepełniony miłością, lękiem i niepewnością, jest uczestnikiem i towarzyszem jego walki. To poruszająca opowieść o godności przemijania i dziedzictwie każdego z nas. Czyjeś życie się kończy, czyjeś życie trwa.
Intymne wyznanie Rotha uderza szczerością i odwagą. Autor stawia pytania o sprawy ostateczne, ale nie zapomina o pozornie nieistotnych drobiazgach składających się na naszą codzienność, która okazuje się splotem życia i śmierci.
Philip Roth „Amerykańska sielanka” | Opis wydawcy: Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza.
Bohaterem „Amerykańskiej sielanki” jest Szwed Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej „prosperity”. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu.
Oto ukochana córka Szweda, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Szwed zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielanki i rzucony w odmęty szaleństwa. Przykuwająca, napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci, powieść ta jest arcydziełem Rotha. Powieść została uhonorowana Nagrodą Pulitzera za 1998 rok.
Josh Simmons „Kosmata pułapka” | Opis wydawcy: Josh Simmons przedstawia wstrząsający i naginający ramy gatunku zbiór współczesnych opowiadań grozy, które mogłyby zjeżyć włos na głowie zimnego trupa. Niepokojące, nieprzyjemne, a nawet wręcz agresywne opowiadania Simmonsa często działają na wielu poziomach: prostego, bezkompromisowego horroru, pełnego czarnego humoru, satyrycznego dissu na gatunek lub jako zaciekłe ataki na polityczną poprawność, która rządzi współczesną kulturą popularną. Jego prace znakomicie oddają uczucie grozy i klaustrofobii, a wszystkie opowiadania łączy bezkompromisowe zaangażowanie w eksplorowanie skrzyżowania obrzydliwości i śmieszności.
„Kosmata pułapka” zawiera 11 opowiadań o długości od 1 do 30 stron, a także kilka dodatków, które wzbogacą wrażenia czytelnika. Simmons jest mistrzem w tworzeniu przerażających bestii, które inspirują i wywołują koszmarne okropieństwa, zazwyczaj doprowadzone przez niego do zapadających w pamięć skrajności. Poszczególne historie są samodzielne jako mistrzowskie minidzieła pełzającej po skórze grozy, ale razem uzupełniają się w sposób, który tylko potęguje niepokój i grozę przelewające się ze strony na stronę.
Jakub Deml „Zapomniane światło” | Opis wydawcy: Tę książkę Jakub Deml napisał w gorączce w ciągu kilku nocy w 1934 roku. Po wydaniu została skonfiskowana, a do sprzedaży wróciła dopiero po zaczernieniu „niemoralnych”, erotycznie drażniących fragmentów. To wściekły tekst! Spowiedź. Krwawe rozliczenie ze światem, który nie akceptował autora, zresztą z wzajemnością. A dziś – pomnik nowoczesnej prozy.
Deml był poetą i prozaikiem, jednym z najbardziej oryginalnych pisarzy czeskich XX wieku. Z woli rodziców i za namową znanego poety Otokara Březiny – Jakub zaprzyjaźnił się z nim jeszcze przed maturą – został rzymskokatolickim księdzem. W 1902 roku ukończył seminarium duchowne w Brnie. Jednak proboszcz, który twierdził, że ksiądz jest psem, a zadaniem psa – szczekać na Pana Boga, nie był do zaakceptowania przez hierarchię kościelną; zwłaszcza na katolickich Morawach, gdzie za karę przenoszono go z parafii do parafii. W wieku 34 lat został zmuszony do przejścia na emeryturę z nakazem zamieszkania w Pradze. Na jego życie silny wpływ miały cztery związki z kobietami, które stały się pożywką dla jego twórczości. „Pozorna sensacyjność jest tu jednak sprawą zewnętrzną: istota tych związków opierała się na bliskości myśli, poglądów i celów” – pisze w „Historii literatury czeskiej” prof. Zofia Tarajło-Lipowska. W 1935 roku Deml poznał 18-letnią Marię Rosę Junovą, która zrezygnowała dla niego ze studiów i przez dwadzieścia cztery lata prowadziła mu dom, pomagając w działalności wydawniczej. Jakub Deml większość swoich dzieł publikował własnym sumptem, w niewielkim nakładzie.
„Zapomniane światło” jest książką gatunkowo trudną do określenia. Licealiści w Czechach uczą się, że to „bolesny strumień krzyku księdza i poety”. Całość jest rozmową Demla z poetą B.M. Ptáčkiem, a jednocześnie opowieścią o umieraniu na gruźlicę wiejskiej parafianki Demla oraz polemiką ze światem. Książkę bardzo cenił Bohumil Hrabal i uważał ją za idealny zapis strumienia świadomości. Pisano o Demlu, że był mściwy i histeryczny, a z przeciwnikami i sprawcami życiowych rozczarowań zawsze rozliczał się bezpardonowo. Skutkowało to izolacją pisarza i odwróceniem się od niego przyjaciół. Jedynym, który został przy nim do końca swych dni, był Březina. W 1931 roku Jakub Deml napisał głośną książkę „Moje świadectwo o Otokarze Březinie”, która wywołała wojnę między nim a czeskim światem literackim. Zrzucił bowiem metafizycznego poetę z piedestału, pokazując go z nie najlepszej strony, łącznie z jego antysemityzmem – zresztą o własnym też nie zapomniał. „Zapomniane światło” to również reakcja na antydemlowską kampanię wielbicieli Březiny.
Do nowego wydania „Zapomnianego światła”, którego pierwsza polska edycja ukazała się w 2000 roku, dodano esej Jindřicha Chalupeckiego z książki o czeskich ekspresjonistach. „Po co dziś czytać Demla?” – zastanawia się Mariusz Szczygieł, autor serii literatury czeskiej Stehlík, w której ukazuje się książka. „Choćby po to, aby się przekonać, że wszystkie źle społecznie widziane cechy, takie jak nieustępliwość, wybujały egotyzm, kłótliwość, czy przekonanie o własnej nieomylności mogą być podłożem wybitnej literatury. A poza tym ksiądz, który szczeka na Pana Boga, jest zawsze ciekawy”.
Birgit Weyhe „Madgermanes” | Opis wydawcy: „Madgermanes”. Tak wołają się dziś niegdysiejsi mozambiccy robotnicy kontraktowi w NRD. Pod koniec lat 70. Ludowa Republika Mozambiku wysłała ich do pracy w bratnim socjalistycznym NRD. Po upadku muru niemal wszyscy stracili zezwolenie na pobyt i pracę. Do dziś czekają na większą część zarobionych wtedy pieniędzy.
Z perspektywy trójki fikcyjnych bohaterów rozdartych między dwoma kulturami Birgit Weyhe przedstawia opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i definicji ojczyzny. Informacje zdobyte w wywiadach z prawdziwymi mozambickimi robotnikami przekształca w porywającą historię, mistrzowsko czerpiącą zarówno z afrykańskiej, jak i europejskiej tradycji obrazu.
Vittorio Giardino „Rapsodia węgierska” | Opis wydawcy: W 1938 roku Europa znajduje się na progu drugiej wojny światowej. Dla wywiadów konflikt już trwa. W Budapeszcie pierwszą ofiarą wojny cieni pada francuska sieć Rapsodia, której członkowie zostają wyeliminowani. Ale przez kogo? Sowieckie NKWD? Nazistowską Abwehrę? Aby się tego dowiedzieć, Paryż wysyła śledczego, kogoś dyskretnego, nieznanego, ale skutecznego. Max Fridman nie chce być mężem opatrznościowym, ale nie ma wyboru. Miejsce w pociągu i hotel są zarezerwowane, kontakty węgierskie powiadomione, jednak nic nie idzie zgodnie z planem.
Pierwsza przygoda Maxa Fridmana – „Rapsodia węgierska” – dzięki niej Vittorio Giardino osiągnął pełną dojrzałość jako twórca oraz zyskał międzynarodowe uznanie. Album został opublikowany w 18 krajach i uchodzi powszechnie za klasykę komiksu. Giardino z pasją łączy czarny kryminał z historią szpiegowską. Komiks wyróżnia się jednak nie tylko szkatułkowym scenariuszem, ale również pełną detali i wyrazistą kreską.
Tamara Duda „Córeczka” | Opis wydawcy: Kiedy rozum śpi, eksplodują wielkie talenty. Donbas, dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwycięstwo światła nad ciemnością. „Córeczka” Tamary Dudy wciąga, frapuje, wzrusza i bawi do łez. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy.
Tamara Duda (ur. 1976) to ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Debiutancka „Córeczka” zapewniła jej prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki. W 2022 roku otrzymała najważniejszą ukraińską nagrodę kulturalną im. Tarasa Szewczenki.
Mikaël „Giant” | Opis wydawcy: Nowy Jork, 1932 rok. Tajemniczy, lakoniczny irlandzki kolos, znany jako „Giant”, wraz z innymi imigrantami w pocie czoła buduje drapacze chmur Rockefeller Center. Od pewnego czasu nie otrzymuje odpowiedzi na listy, pisane na maszynie, które wciąż wysyła, podobnie jak pieniądze, przez ocean do Mary Ann, żony jednego z kolegów, który zginął w wypadku. Giant, który wydaje się niczego nie bać, wciąż nie znalazł w sobie odwagi, by wyjawić młodej kobiecie, że jest wdową… Dlaczego nie odpisuje? Urzekająca opowieść o codzienności klasy robotniczej, z majestatycznym tłem w postaci wznoszących się wieżowców Nowego Jorku.
Feliks W. Kres „Porzucone królestwo (Księga Całości tom VII)” | Opis wydawcy: Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór i górskich rozbójników, opuścił swoje królestwo. W poszukiwaniu spokoju i odpoczynku uciekł do Dartanu. Zostawił za sobą Góry, władzę i przyjaciół. Znalazł tylko nową wojnę i dojmującą samotność. Teraz wraca, pogodzony z własnym przeznaczeniem, gotów stawić mu czoła, ale na własnych warunkach.
Minęło jednak, jakby mimochodem, kilkanaście lat. W tym czasie Grombelard zdziczał do reszty. Wrogowie urośli w siłę. Dawni towarzysze poszli pod inne komendy albo od dawna nie żyją. Przyjaciele zbudowali domy, założyli rodziny i wcale nie tęsknią za straceniem życia na skalistym gościńcu.
Glorm został sam. Ze swoją tęsknotą, świadomością popełnionych błędów i zmarnowanym życiem. Powinien się poddać, przyłączyć do pirackiego księcia na Agarach i zginąć z mieczem w ręku w jakiejś morskiej awanturze. Ale, choć mógł uciec z Ciężkich Gór, nigdy nie zdoła wyrwać ich ze swojej duszy. Musi wracać do domu.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi