banner ad

Przepisała „Ulissesa” na drewnianych słupach

19 grudnia 2013

ulisses-na-slupach-1
Rezydująca w Los Angeles artystka i introligatorka Charlene Matthews wykonała niezwykłą edycję „Ulissesa”. Przez dwa lata przepisała własnoręcznie słynną powieść Jamesa Joyce?a na trzydziestu ośmiu dwumetrowych drewnianych słupach.

Matthews rozpoczęła pracę 30 października 2011 roku, dokładnie w dziewięćdziesiątą rocznicę ukończenia przez autora spisywania powieści. Do swojego projektu wykorzystała pierwsze wydanie „Ulissesa” opublikowane w Paryżu w 1922 roku przez Sylvię Beach. Dokładnie przez dwa lata przepisała łącznie około 265 000 słów zebranych w osiemnastu rozdziałach książki. Całość zmieściła się na trzydziestu ośmiu drewnianych słupach o wysokości 2,13 metra i średnicy 5 centymetrów.

Przed przystąpieniem do projektu artystka poczyniła odpowiednie przygotowania: musiała nauczyć się ćwiczyć dłonie, aby nie dostać skurczy, a także nauczyć się pisać i jednocześnie obracać wąski słup, pamiętając, aby niepotrzebnie nie pochylać się podczas pracy. Efekt dwuletnich wysiłków możecie podziwiać na zdjęciach załączonych do newsa.

ulisses-na-slupach-2

ulisses-na-slupach-3

ulisses-na-slupach-4

fot. Charlene Matthews

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy