Paul Torday, autor „Połowu łososia w Jemenie”, nie żyje

19 grudnia 2013

Paul Torday nie żyje
Paul Torday, brytyjski biznesmen, który został pisarzem, debiutując w wieku 60 lat humorystyczną powieścią „Połów łososia w Jemenie”, zmarł w środę w swoim domu w Northumberland.

Wiadomość przekazała mediom przedstawicielka wydawnictwa Weidenfeld & Nicolson Fiction, w którym pisarz publikował swoje książki. „Pod wieloma względami Paul Torday wynalazł swój własny gatunek. Jego proza wypełniona była ciepłym, ironicznym, ludzkim dowcipem” ? powiedziała Kirsty Dunseath. „Był subtelnym obserwatorem słabostek ludzkiej natury i naszych społecznych zachowań”.

Polow-lososia-w-JemenieW wieku, w jakim inni marzą już tylko o przejściu na emeryturę, Paul Torday, szanowany biznesmen specjalizujący się w inżynierii morskiej, który niemal przez całe życie pisał do szuflady, został uznanym pisarzem. Wydana w 2007 roku debiutancka powieść „Połów łososia w Jemenie” o brytyjskim urzędniku, który na zlecenie jemeńskiego szejka ma sprowadzić ławicę łososi na pustynię, okazała się fenomenalnym sukcesem, w samej Wielkiej Brytanii sprzedając się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy. Mimo to Torday nadal zajmował się prowadzeniem biznesu, w wolnym czasie poświęcając się intensywnie pisaniu. Tym bardziej intensywnie, że ? jak zostało ujawnione dopiero teraz ? tuż po tym, jak powieść zdobyła popularność, u pisarza zdiagnozowano raka. Pisał więc kompulsywnie, niemal co roku publikując jedną książkę. Stan jego zdrowia jednak cały czas się pogarszał. W 2011 roku był już zbyt chory, aby uczestniczyć w premierze ekranizacji swojej powieści z Ewanem McGregorem, Emily Blunt i Kristin Scott Thomas w rolach głównych (film w reżyserii Lasse Hallströma wyświetlany był u nas pod tytułem „Połów szczęścia w Jemenie”).

„Był pisarzem o rzadkim talencie i prawdziwym dżentelmenem. Paul, wnoszę szklankę najlepszego Bordeaux za ciebie” ? powiedział agent pisarza, Mark Stanton.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy