Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2023 roku. Po raz pierwszy na liście znalazł się komiks

27 marca 2024

Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury nagrody wybrało najlepszą dziesiątkę, z której wyłoni pięć nominowanych tytułów. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja.

Jak przekazali organizatorzy, do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych w tym roku 145 książek, co jest rekordową liczbą w historii konkursu. Większość z nich – aż 105 – napisano w języku polskim, a 40 przetłumaczono z dziesięciu różnych języków (24 z angielskiego, 5 z francuskiego, 3 z hiszpańskiego, 2 ze szwedzkiego i po jednej z języka niemieckiego, węgierskiego, duńskiego, norweskiego, ukraińskiego i słowackiego). Zgłoszone książki ukazały się nakładem 38 wydawnictw.

Warto odnotować, że po raz pierwszy jurorzy docenili komiks. „Kroniki ze Stambułu tom 1” to autobiograficzna opowieść Ersina Karabuluta, tureckiego autora komiksów, który przeszedł długą drogę wiodącą od biednych przedmieść Stambułu przez prasę satyryczną na szczyt wydawniczy. Jego historia to zarazem kronika wstrząsów i zawirowań politycznych w Turcji.

Spośród wszystkich zgłoszonych książek jury wybrało dziesięć, które przejdą do kolejnego etapu. Są to:

  • Marta Abramowicz „Irlandia wstaje z kolan”, wyd. Krytyki Politycznej,
  • Martín Caparrós „Ñameryka”, tłum. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo Literackie,
  • Ersin Karabulut „Kroniki ze Stambułu – tom 1”, tłum. Ada Wapniarska, wyd. Timof Comics,
  • Katarzyna Kobylarczyk „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, wyd. Czarne,
  • Michał Książek „Atlas dziur i szczelin”, wyd. Znak Literanova,
  • Joanna Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, wyd. Marginesy,
  • Fernanda Melchor „To nie jest Miami”, tłum. Tomasz Pindel, wyd. ArtRage,
  • Małgorzata Nocuń „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego”, wyd. Czarne,
  • Paweł Pieniążek „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, wyd. W.A.B.,
  • Bartosz Żurawiecki „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, wyd. Czarne.

Spośród tej dziesiątki jury nominuje pięć tytułów, które wejdą do finału. Najlepszy reportaż 2023 roku zostanie ogłoszony pod koniec maja, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Laureat lub laureatka otrzyma 100 tysięcy złotych, a tłumacz zwycięskiej książki – 20 tysięcy złotych. W tym roku zwycięską książkę wyłoni jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Funkcję sekretarz nagrody pełni Maria Krawczyk.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności. Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Nagrodę organizuje i funduje miasto Warszawa. Współorganizatorem konkursu jest redakcja „Gazety Wyborczej”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy