banner ad

Powstał film dokumentalny o Jerzym Pilchu. Zobacz zwiastun

12 kwietnia 2017


Jerzy Pilch doczekał się filmu dokumentalnego na swój temat. Obraz zatytułowany po prostu „Film o Pilchu” będzie miał swoją uroczystą premierę 18 kwietnia w Krakowie. Do sieci trafił już pierwszy zwiastun tej produkcji.

„Film o Pilchu” to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazywanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle odcisnęły trwałe piętno w historii polskiej literatury. Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie spędzonym w Wiśle, wpływie kobiet na jego osobiste wybory, a także powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami ? bohaterami jego prozy. Autor zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy. „Ma parę obsesji: obsesję erotyczną, którą bardzo popieram… snobizm luterański, którego nie rozumiem…” – tymi słowami opisuje głównego bohatera Janusz Głowacki.

W produkcji – obok samego Pilcha i wspomnianego już Głowackiego – występuje grono przyjaciół pisarza i kolegów po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok i Andrzej Grabowski. Dokument został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu „Pod Mocnym Aniołem” i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Reżyserem i współscenarzystą „Filmu o Pilchu” jest Adam Lewandowski, który nakręcił dokument „Pod Mocnym Smarzolem” przedstawiający proces powstawania filmowej adaptacji powieści „Pod Mocnym Aniołem”. Nie bez przypadku dwukrotnie przywoływany tu jest film Wojciecha Smarzowskiego zrealizowany na podstawie prozy Pilcha, bowiem to właśnie na planie tej produkcji zrodził się pomysł na dokument poświęcony pisarzowi.

Na razie nie ujawniono, czy „Film o Pilchu” doczeka się szerszej dystrybucji. Udostępniono jedynie zwiastun, który możecie obejrzeć poniżej.

Premierowy pokaz obrazu przybliżającego sylwetkę jednego z najwybitniejszych współczesnych prozaików zaplanowano na 18 kwietnia o godz. 19.00 w krakowskim Kinie Pod Baranami. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców filmu oraz przyjaciół pisarza. Seans poprzedzi spotkanie z reżyserem obrazu – Adamem Lewandowskim, autorką głośnej biografii „Pilch w sensie ścisłym” ? Katarzyną Kubisiowską, oraz Maciejem Jakubowiakiem, które poprowadzi dziennikarka – Małgorzata I. Niemczyńska.

„Film o Pilchu” to kolejny dokument, w którego powstanie zaangażowane jest miasto Kraków. Dotychczas zrealizowano takie produkcje filmowe jak: „Widok Krakowa” ? spacer po Krakowie z poetą Adamem Zagajewskim, film „Nadal wracam” o Ryszardzie Krynickim czy „Napisane życie. Wisława Szymborska”.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy