banner ad

Pomnik z brązu przedstawiający Titeufa stanął przed szkołą, której uczniowie zainspirowali Zepa do stworzenia komiksu

20 czerwca 2019


Na dziedzińcu przed szkołą podstawową w szwajcarskiej miejscowości Carouge stanął pomnik z brązu przedstawiający Titeufa, popularnego bohatera komiksowego rysowanego przez Philippe’a Chappuisa, artystę tworzącego pod pseudonimem Zep. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo ? to właśnie dzieci dokazujące w tym miejscu stały się inspiracją dla autora do stworzenia przebojowej serii komiksowej.

Wszystko zaczęło się w 1992 roku, gdy 24-letni Zep znajdował się na początku kariery rysownika komiksowego. Miał więc bardzo ograniczone środki finansowe i udało mu się znaleźć tylko jedno pomieszczenie, w którym mógł urządzić pracownię. Znajdowało się na drugim piętrze budynku przy Rue du Coll?ge 12 i służyło za magazyn, ale Zep był do tego stopnia zdeterminowany, że nakłonił właściciela, by pozwolił mu się tam wprowadzić. Znalazł nawet inne miejsce, gdzie można było złożyć rzeczy, które przechowywano w obiekcie i sam je wszystkie przeniósł.

Kiedy rysownik już się urządził, zaczął myśleć nad stworzeniem bohatera, który zainteresowałby jakiegoś wydawcę. Niestety co kilkadziesiąt minut musiał przerywać pracę, ponieważ dzieci z położonej naprzeciwko szkoły im. Jacquesa-Dalphina wychodziły podczas każdej przerwy na dziedziniec i robiły za dużo hałasu, żeby mógł się skoncentrować. Zep nie podchodził jednak negatywnie do tych wymuszonych przerw w pracy. Traktował je jako rodzaj relaksu. Tak było aż do dnia, gdy przyglądając się dzieciom przez okno w przypływie nostalgii wrócił do swoich czasów szkolnych. Przypomniał mu się smak chleba z czekoladą, zabawy na podwórku i koledzy z dzieciństwa. Jak artysta powiedział podczas oficjalnego odsłonięcia pomnika, to „niemal mistyczne doświadczenie” skończyło się tym, że wymyślił bohatera z charakterystycznym blond czubem, który stanowił przełom w jego karierze.

W ciągu blisko 27 lat Zep opublikował 16 albumów głównej serii oraz dwa tomy poboczne. Komiksy o przygodach niesfornego Titeufa, chłopca w wieku około 10 lat, który zafascynowany jest światem dorosłych, sprzedały się na całym świecie w nakładzie około 25 milionów egzemplarzy. Doczekały się również ekranizacji w formie serialu animowanego i filmu pełnometrażowego. Titeuf pojawił się w grach komputerowych, na ścianach budynków, kubkach, koszulkach i znaczkach pocztowych. Teraz wreszcie doczekał się pomnika, i to w miejscu, które stanowiło inspirację dla całej serii.

Posąg o wadze 100 kilogramów i wysokości 140 centymetrów wykonany został z brązu, a następnie solidnie przymocowany do podłoża i wzmocniony stalowym prętem, aby wytrzymać napór bawiących się na dziedzińcu szkolnym dzieci. Projekt zrealizowało miasto Carouge, honorując w ten sposób swego fikcyjnego mieszkańca, który stał się znany na całym świecie. Podczas odsłonięcia pomnika Zep poradził zgromadzonym na uroczystości dzieciom, by nie brały przykładu z jego bohatera. „Minęło prawie 27 lat od kiedy poszedł do szkoły podstawowej i wciąż do niej chodzi” ? żartował artysta.

W Polsce komiksy z przygodami Titeufa ukazały się nakładem wydawnictwa Egmont.

[am]
fot. Zep

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy