Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w naszym kraju stawki 0% VAT na książki drukowane

23 kwietnia 2020


Polskie władze chcą wystąpić do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w naszym kraju stawki 0% VAT na książki drukowane. Ma to pomóc w trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się branża, pogłębionej dodatkowo wskutek epidemii koronawirusa.

„W ostatnim czasie rynek książki przechodzi kryzys, a koronawirus, który dołączył się do tego wszystkiego, spowodował rzeczywiście, że na tym rynku sprzedaży książki doszło de facto do krachu. W związku z tym ustaliliśmy z z panem premierem Mateuszem Morawieckim i panem premierem Piotrem Glińskim, że polski rząd zwróci się Komisji Europejskiej o derogację prawną i wprowadzenie przynajmniej na jakiś czas VAT-u na książki w wysokości 0 procent. To jest bardo ważne, bo doprowadzi do obniżenia cen książek na naszym rynku. I mam nadzieję, że w efekcie będzie to także zachęta do tego, by w większym stopniu niż do tej pory realizować zakupy książek” – poinformował w oświadczeniu wygłoszonym dzisiaj prezydent Andrzej Duda.

Jak tłumaczy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na podstawie art. 395 Dyrektywy VAT państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów wspomnianej dyrektywy w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Prawo do zastosowania szczególnego środka uwarunkowane jest decyzją Rady, na wniosek Komisji Europejskiej.

Obecnie książki drukowane objęte są w Polsce obniżoną stawką 5% VAT. Jest to najniższa możliwa do zastosowania stawka na podstawie aktualnych przepisów Dyrektywy VAT. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że postulat wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki drukowane był wielokrotnie formułowany, także w ostatnim czasie, przez środowiska wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pisarzy, ludzi kultury.

Trudno powiedzieć, czy proponowane rozwiązanie wpłynie znacząco na kondycję rynku. Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 roku obniżono VAT na e-booki z 23 na 5 procent. Czytelnicy nie odczuli jednak podobnej zmiany cen. Wydawcy tłumaczą to faktem, że wcześniej wydawanie książek cyfrowych się nie opłacało i dopiero teraz mogą sobie zrekompensować poniesione wcześniej koszty. A jak będzie w przypadku drukowanych publikacji?

Wiadomość o planach wprowadzenia w Polsce stawki 0% VAT na książki drukowane ogłoszono w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia na całym świecie. Tego też dnia poznaliśmy wyniki najnowszego badania czytelnictwa wśród Polaków. Niewielki przyrost okazjonalnych i najbardziej intensywnych czytelników sprawił, że odsetek osób, które sięgnęły w 2019 roku po książkę, wyniósł 39%.

[am]
fot. Andre A. Xavier/Unsplash

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy