Ponad 120 aktorów i 40 godzin słuchania. Premiera superprodukcji audio na podstawie „Upadku gigantów” Kena Folletta

23 kwietnia 2020


Wydawnictwo Albatros i Audioteka stworzyły superprodukcję na podstawie bestsellerowej powieści „Upadek gigantów” autorstwa jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie ? Kena Folletta. Premiera serialu audio odbędzie się już w piątek 24 kwietnia.

„Upadek gigantów” to epicka, ponad tysiącstronicowa opowieść o zwykłych ludziach uwikłanych w wielką historię ? w I wojnę światową i wydarzenia burzliwych czasów, które po niej nadeszły. W książce przedstawione są losy pięciu rodzin ? angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, walijskiej i amerykańskiej. Każda z nich w różny sposób doświadczyła wojny, rewolucji czy przyłożyła się do powstania ruchu sufrażystek. Książka otwiera epicką trylogię „Stulecie”, która sprzedała się w Polsce w liczbie 150 tysięcy egzemplarzy.

„Upadek gigantów” to także historia o miłości, nienawiści, poczuciu obowiązku i zdradzie. Trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcja przenosi się z Waszyngtonu do Petersburga, z korytarzy najważniejszych światowych instytucji do zacienionych buduarów, gdzie możni tego świata knują kolejne intrygi. Napisana po przeprowadzeniu przez autora rzetelnych badań historycznych, pełna zapadających w pamięć bohaterów powieść Folletta to nie tylko znakomita książka obyczajowo-przygodowa, ale również swoisty przewodnik po historii początku XX wieku.

W superprodukcji audiobooka „Upadek gigantów” usłyszymy ponad 120 polskich aktorów. W narratora wcielił się Krzysztof Gosztyła. Głosu postaciom występującym w powieści użyczyli m.in. Łukasz Simlat, Eliza Rycembel, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Robert Więckiewicz, Anna Seniuk czy Maria Seweryn. Serial audio wyreżyserował Waldemar Raźniak.

„Cieszymy się, że możemy jako pierwsi w Polsce przedstawić słuchaczom wersję audio, i to w jakości superprodukcji, tego dzieła Kena Folletta. Pisarz zasłużenie ma w Polsce grono fanów, których nasza realizacja przeniesie do świata sprzed stu lat na ponad 40 godzin. Cały zespół realizujący nagranie dał z siebie wszystko, by świat przedstawiony był realistyczny, przekonujący i wciągający” ? mówi Marcin Beme z Audioteka.pl

Waldemar Raźniak podkreśla pełne pasji i wiedzy podejście autora do faktów historycznych oraz misterne połączenie ich z narracją. Jak dodaje, studium epoki ukazanej na kartach książki ma wielką wartość. „Perspektywa Folleta jest bardzo sprawiedliwa, bardzo bogata. Wiemy o tym, że zatrudnił sztab historyków do tego, żeby analizował on karty tej powieści pod kątem faktów historycznych. Niezwykle cenne jest także to, że Follet włączał do powieści autentyczne wypowiedzi polityków z tamtych czasów w związku z tym wielcy bohaterowie historii łączą się tam z postaciami fikcyjnymi” ? komentuje reżyser.

Muzykę do audiopowieści napisał Wojciech Błażejczyk, który wcześniej stworzył oprawę muzyczną m.in. do „Filarów Ziemi” ? najsłynniejszej książki Kena Folletta, która w formie słuchowiska została wydana w 2019 roku, również dzięki współpracy Audioteki i Wydawnictwa Albatros. Inspiracją kompozytora przy pracy nad „Upadkiem gigantów” była przede wszystkim muzyka folkowa i dawna. Słuchaczom będą towarzyszyć m.in. dźwięki średniowiecznej walijskiej liry Crwth, wykonanej specjalnie na zamówienie kompozytora.

Prace nad superprodukcją trwały 7 miesięcy i nie przeszkodziła im nawet pandemia. Począwszy od ostatnich poprawek nanoszonych na tekst w redakcji Wydawnictwa Albatros, aż po studia Audioteki, na nowo rodził się świat z powieści Kena Folletta. Dzięki pracy aktorów, reżysera i zespołu realizatorów popularna powieść zyskała zupełnie inny wymiar.

Tak wspominają pracę na planie odtwórcy jednych z głównych ról: „Jest fantastycznie i to jest niezwykle miła przygoda! Dzięki pracy z takimi fantastycznymi ludźmi człowiek się otwiera i ma ochotę na więcej, więc to jest taka idealna współpraca twórcza” ? mówi Agnieszka Więdłocha, czyli serialowa lady Maud. „Tak się zdarza, że rzeczywiście bardzo lubimy to, co robimy, a jeszcze tutaj, w tak fajnych warunkach, z tak fajnymi realizatorami, tak doświadczonymi, też jest to duża przyjemność. Więc tak: nasza praca naszą pasją!” ? dodaje Antoni Pawlicki, czyli Walter von Ulrich.

„Upadku gigantów” można posłuchać w nowej aplikacji Audioteki dostępnej na Androida i iOS. Pierwszy odcinek z szesnastu, trwający ponad trzy godziny, jest dostępny za darmo. Kolejnych będzie można wysłuchać w ramach usługi subskrypcyjnej Audioteka Klub. Korzystanie z niej przez pierwsze dwa tygodnie jest bezpłatne. Wydawnictwa planują wydanie powieści także w formie tradycyjnego audiobooka.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi