banner ad

Wspieraj niezależne księgarnie i zamawiaj w nich książki przez telefon. Sprawdź, jak składać zamówienia

30 marca 2020


Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w poruszaniu się odbiją się na wielu branżach gospodarki. Na rynku książki szczególnie ucierpią małe rodzinne księgarnie stacjonarne. Każdy czytelnik może jednak wesprzeć ich działalność, przyłączając się do akcji, która zachęca do zamawiania w takich punktach książek przez telefon.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach od 17 do 22 marca 2020 roku wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych, 41% z nich uważa, że książnicy grozi bankructwo, jeśli stan epidemii potrwa do połowy kwietnia. Jedynie niespełna 10% przyznało, że nie obawia się upadku (pozostali odpowiedzieli „być może”). To dowodzi, w jak trudnej sytuacji są niewielkie księgarnie w Polsce. Wiele działa z miesiąca na miesiąc, a teraz, gdy praktycznie prawie cała sprzedaż przerzuciła się do internetu, przyszłość takich rodzinnych interesów zaczęła malować się w jeszcze bardziej ponurych barwach. W przeciwieństwie do sieci większość z nich, ze względu na drastyczny spadek sprzedaży, nie przetrwa epidemii.

Ktoś mógłby zapytać: czy ma to jakieś znaczenie? Otóż ma. Warto pamiętać, że niezależne księgarnie stacjonarne to nie tylko sklepy z książkami. W 2019 roku zorganizowano w nich co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Często też pracują w nich pasjonaci, którzy promują ambitniejszą literaturę i doradzają ciekawe lektury mniej zorientowanym czytelnikom.

W obecnej sytuacji wprawdzie nie możemy do takich księgarń się wybrać, ale to nie znaczy, że te księgarnie nie mogą wybrać się do nas. Dystrybutor książek OSDW Azymut zainicjował akcję Książka na telefon, która zachęca do wsparcia małych księgarni. „Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujesz kupić książki ? zamów je w najbliższym czasie w lokalnej księgarni (to najlepszy sposób na wsparcie tych miejsc)” ? przekonuje OSDW Azymut.

Jak zamówić książkę? Wystarczy wejść na stronę ksiazkanatelefon.pl i z zamieszczonej tam listy wybrać dowolną księgarnię. Następnie należy skontaktować się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Poinformuj księgarnię, że dzwonisz z akcji „Książka na telefon”, zapytaj o tytuł, którego szukasz, lub poproś księgarzy o rekomendacje (możesz np. poprosić o zdjęcia regałów lub transmisję na żywo z księgarni!).

Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju. Księgarze w nich pracujący zachowują wszelkie środki ostrożności zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Większość tych książnic pracuje w tej chwili w bardzo okrojonym składzie (zazwyczaj jest to po prostu 1 osoba), dzięki czemu kontakt międzyludzki ograniczono do minimum.

Lista księgarni jest wciąż aktualizowana ? dlatego jeśli wiesz o stacjonarnej księgarni, która może potrzebować pomocy, to zachęć ją do współpracy. Do akcji mogą przyłączyć się wszyscy księgarze (niezależnie od tego, czy na co dzień współpracują handlowo z dystrybutorem), a nawet lokalne (np. osiedlowe, regionalne) punkty mikrosieci księgarń, dla których głównym obszarem jest działalność w księgarniach stacjonarnych zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach.

[am]
fot. Christian Burri / Unsplash

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy