Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce pod względem rozumienia czytanego tekstu

25 maja 2023

Polscy uczniowie IV klasy szkoły podstawowej zajęli wraz z uczniami z Finlandii 5. miejsce pod względem rozumienia czytanego tekstu i pozostają w ścisłej światowej czołówce w badaniu PIRLS 2021, obejmującym 57 krajów i 8 dodatkowych regionów – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez krajowy zespół badania PIRLS w Instytucie Badań Edukacyjnych, polscy czwartoklasiści (wraz z uczniami z Finlandii) uzyskali najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej uczestniczących w badaniu. Lepiej wypadli jedynie – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – uczniowie z Singapuru, Hongkongu, Rosji i Anglii.

Według autorów raportu poziom umiejętności polskich czwartoklasistów jest stosunkowo wyrównany. Dobrze radzą sobie zarówno z tekstami literackimi, jak i użytkowymi. Zdobyli lepsze wyniki w umiejętnościach zaawansowanych, takich jak interpretowanie tekstu, niż w umiejętnościach prostszych, jak wyszukiwanie informacji w tekście czy wyciąganie bezpośrednich wniosków.

W Polsce dziewczynki czytają lepiej niż chłopcy. Podobnie jest w prawie wszystkich krajach biorących udział w badaniu. Różnica między dziewczynkami i chłopcami w Polsce wyniosła 20 punktów (przy przeciętnej różnicy na świecie wynoszącej 18 punktów).

Różnica między wynikami dziewczynek i chłopców (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Polscy uczniowie wyróżniają się jednym z najwyższych poziomów samooceny umiejętności czytelniczych. We wszystkich krajach wiąże się on z wyższymi wynikami uzyskiwanymi w badaniu czytania. Wyniki świadczą zatem o tym, że uczniowie w świadomy sposób postrzegają siebie jako czytelników.

Jak przekonuje Ministerstwo Edukacji, wysoki wynik polskich uczniów to wypadkowa wielu czynników, m.in. pracy w szkole nad kształceniem umiejętności rozumienia tekstu (zwłaszcza w pierwszych latach nauki), kontekstu kulturowego, w którym czytanie uznawane jest za praktykę wartościową, zaangażowania rodziców w naukę ich dzieci oraz dobrego wykształcenia i dużego doświadczenia nauczycieli.

Wynik polskich czwartoklasistów w 2021 roku jest jednak niższy niż w poprzedniej edycji badania z 2016 roku. Spadek odnotowano jednak w większości krajów. Autorzy raportu przyczyn tego zjawiska upatrują w pandemii COVID-19, przez którą uczniowie nie mieli bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami oraz brali udział w nauce zdalnej.

Nastawienie uczniów do czytania (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study) to międzynarodowe badanie osiągnięć uczniów w 4. roku nauki w zakresie umiejętności rozumienia czytanego tekstu. Przeprowadza się je co 5 lat. W 2021 roku wzięło w nim udział ponad 367 tysięcy czwartoklasistów z ponad 12 tysięcy szkół zlokalizowanych w 57 krajach oraz 8 dodatkowych miastach i regionach. W badaniu uczestniczyli także rodzice, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Na polskim gruncie przeprowadzone zostało przez Instytut Badań Edukacyjnych.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy