banner ad

Najbardziej rozbudowana edycja festiwalu Biura Literackiego. Znamy program TransPortu Literackiego w Kołobrzegu

25 maja 2023

Biuro Literackie ogłosiło program 28. edycji swojego festiwalu. Funkcjonująca obecnie pod nazwą TransPort Literacki impreza przyciągnie we wrześniu do Kołobrzegu blisko 70 artystów z 10 krajów. Tegoroczna edycja liczy blisko 150 punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii.

Na festiwalu pojawi się południowokoreańska poetka Kim Hyesoon. Zagraniczną listę gości uzupełniają znani i cenieni autorzy: Matteo Bussola, Charlotte Van den Broeck, Fríða Ísberg, Radmila Petrović, Maria Navarro Skaranger, Jan Škrob, Benedek Totth. Po raz pierwszy, i to w ramach jednego wydarzenia, pojawią się laureaci Nagrody Literackiej Nike za książki wydane przez Biuro Literackie: Jerzy Jarniewicz, Bronka Nowicka oraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Nową książką dla dzieci przygotowaną wraz z Joanną Łańcucką powróci w roli jednej z głównych bohaterek festiwalu Joanna Mueller, wyróżniona właśnie Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Po kilku latach nieobecności będziemy mogli posłuchać czytań Andrzeja Sosnowskiego, Kacpra Bartczaka i Romana Honeta. Po raz pierwszy z książki wydanej przez Biuro Literackie czytać będzie Janusz Rudnicki.

Grono debiutantek poszerzą Iwona Bassa, Marlena Niemiec, Karolina Kapusta i Klaudia Pieszczoch. Z drugimi książkami powrócą: Paulina Pidzik, Jakub Pszoniak i Katarzyna Szweda. Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski reprezentować będą: Agata Dyczko, Marcin Czerniawski, Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Karolina Krasny, Joanna Łępicka, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko i Amelia Żywczak.

Literackiej nobilitacji doczeka się Piotr „Magik” Łuszcz, którego teksty omówią syn muzyka Fejzjestm, Marcin Jurzysta, Filip Łobodziński oraz goście specjalni, których nazwiska na razie nie zostały zdradzone. W cyklu „Poezja polska od nowa” Aleksander Trojanowski przedstawi swoją wizję twórczości Juliana Tuwima. „Rozmowy z Kanonu” i „Rozmowy na koniec” zostaną poprowadzone przez Ingę Iwasiów, Grzegorza Jankowicza, Jakuba Skurtysa i Antoninę Tosiek.

Za pracownie dla piszących, a także dla czytelników i księgarzy odpowiadać będą w tym roku m.in.: Anna Cieplak, Przemysław Czapliński, Dawid Kujawa, Eliza Kącka, Barbara Klicka, Grzegorz Olszański, Edward Pasewicz, Joanna Roszak, Beata Stasińska. Pracownie dla osób zajmujących się przekładem poprowadzą: Zofia Bałdyga, Jacek Godek, Aneta Haldorsen, Olga Niziołek, Katarzyna Skórska, Lynn Suh, Elżbieta Sobolewska i Aleksandra Wojtaszek.

Nowością będą pracownie dla nauczycieli języka polskiego oraz uczniów szkół średnich z Kołobrzegu. Tamtejsza młodzież po raz drugi przyzna ufundowaną przez Coffeedesk nagrodę „Koło brzegu poezji i prozy”. Tym razem wyróżnienie to trafi do autorki lub autora najlepszego festiwalowego czytania. Główne wydarzenia muzycznie oprawi Resina, a „Rozmowy na koniec” – Mateusz Rychlicki. Oboje zamkną festiwal wspólnym koncertem.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowane zostały na trzech scenach – głównej mieszczącej się w Regionalnym Centrum Kultury, dziecięcej w Adebarze oraz wieczornej ulokowanej w Hotelu Baltic Plaza przy ulicy Plażowej w Kołobrzegu. Swoją premierę będzie miało 27 książek – w tym 8 będących efektem projektów wydawniczych realizowanych w ramach pracowni towarzyszących festiwalowi, których w tym roku zostanie zorganizowanych łącznie 30.

Przed rokiem nad morzem na różne sposoby odmieniano „Trans”, w tym zaś reinterpretacji zostanie poddane słowo „Port”, szczególnie dwa jego przeciwstawne znaczenia – zakotwiczenie i przejście z jednego miejsca w drugie. Punktem wyjścia do tych rozważań będzie hasło „Trans-porto, porta-ae” (drzwi i brama) przywołane w „Pięciu esejach homerowskich” Tadeusza Sławka, a co za tym idzie – rozmowa o transformującej i metamorficznej mocy kultury oraz literatury.

Wstęp na tegoroczne wydarzenia jest bezpłatny, ale na widownię wpuszczanych będzie tylko pierwszych 300 osób. „Gdyby widownia Regionalnego Centrum Kultury była równie duża jak przed laty wrocławskiego Impartu, który gościł festiwal, to zapewne niektóre z czytań mogłoby obejrzeć 500, 600, a może nawet 700 osób. Festiwal – mimo upływu lat i ogólnego słabnącego zainteresowania książkami – wciąż trzyma poziom i ma wysoką frekwencję” – zapewniają organizatorzy.

Więcej informacji można znaleźć na TransPortowej stronie. „Festiwal niezmiennie od lat idzie pod prąd, nie schlebia gustom, tylko je tworzy. Przed rokiem festiwal otworzył profesor Tadeusz Sławek 'kontrabandą namysłu’. W tym roku 'drzwi i bramę’ uchyli Jerzy Jarniewicz. Warto przy tym być!” – zachęca Biuro Literackie.

TransPort Literacki odbędzie się w dniach od 21 do 24 września w Kołobrzegu.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia