Pij piwo i wypożyczaj książki – angielskie puby oferują usługę biblioteczną

28 lutego 2014

pub-biblioteka
Dwa puby położone w niewielkich wioskach na terenie Kornwalii jako pierwsze w Wielkiej Brytanii wprowadziły dla swoich klientów możliwość korzystania z usług bibliotecznych. Od dwóch miesięcy bywalcy obu lokali mogą nie tylko napić się piwa, ale także wypożyczyć książki.

Wprawdzie niektóre puby, również w Polsce, organizują wymianę książek, czasem na zasadach bookcrossingu, Star Inn w niewielkim Vogue i The Ship Inn w Lerryn to pierwsze tego typu przybytki w Wielkiej Brytanii, a być może i na całym świecie, które we współpracy z lokalnymi władzami oferują kompleksowe usługi biblioteczne.

Obydwa lokale współpracują z centralnym serwisem bibliotecznym hrabstwa Kornwalii, dzięki czemu ich klienci mogą nie tylko wypożyczać książki, jakie znajdują się na zainstalowanych od niedawna regałach, ale także korzystać z archiwów prasowych, kursów online i wielu innych usług oferowanych w systemie wszystkim pełnoprawnym członkom lokalnych bibliotek, bowiem każdemu zainteresowanemu zakładana jest karta biblioteczna.

Książki na półkach są regularnie aktualizowane, a jeśli któryś z bywalców chciałby wypożyczyć tytuł, jakiego nie znalazł na półce, publikacja zostanie dostarczona do pubu po uprzednim złożeniu zamówienia online.

Wprowadzenie usługi stało się możliwe dzięki organizacji Pub Is The Hub, która udziela pomocy właścicielom wiejskich pubów w zakresie poszerzania swojej oferty dla lokalnej społeczności. Obydwa puby otrzymały dofinansowanie w kwocie 1000 funtów na zakup regałów, terminali komputerowych i innych materiałów niezbędnych do uruchomienia i prowadzenia biblioteki.

Jak wyjaśniła przedstawicielka rady hrabstwa, pilotażowy program jest okazją dla mieszkańców z obszarów wiejskich, aby otrzymać dostęp do usług bibliotecznych i internetowych przez siedem dni w tygodniu w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Na zdjęciu załączonym do newsa właściciel pubu The Star Inn, Mark Graham, wraz ze swoją czteroletnią córką.

fot. Cornwall Council

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy