banner ad

Boel Westin w Polsce, czyli nie lada gratka dla wielbicieli Muminków

28 lutego 2014

Weslin - Mama Muminków
Z okazji obchodów stulecia urodzin Tove Jansson wydawnictwo Marginesy zaprosiło do Polski biografkę pisarki, Boel Westin. Autorka książki „Mama Muminków” odwiedzi w marcu Poznań, Warszawę i Kraków.

Boel Westin to szwedzka literaturoznawczyni i wykładowczyni na uniwersytecie w Sztokholmie. Jako doktorat opracowała na początku lat 80. wnikliwe i nowatorskie studium „Familjen I dalen” („Rodzina w dolinie”), poświęcone fenomenowi Doliny Muminków. Podczas prac nad owym studium weszła w bliską zażyłość z Tove Jansson i jej partnerką Tuulikki Pietilä, w wyniku czego uzyskała dostęp do bardzo prywatnych, wręcz intymnych materiałów ? dzienników, jakie Tove systematycznie pisała, i do korespondencji. W oparciu o te materiały stworzyła biografię, która ukazała się na polskim rynku półtora roku temu pod patronatem Booklips.pl. Jak pisała w naszej redakcyjnej recenzji Emilia Dulczewska-Maszota, ta książka „przywraca życiu fińskiej artystki właściwe proporcje. Ustawia Muminki w stosunku do innych, równie ważnych elementów”.

Podczas wizyty w Polsce Westin odwiedzi trzy miasta, podczas których weźmie udział w pięciu spotkaniach z czytelnikami. Daty i miejsca spotkań znajdziecie poniżej:

5 marca (środa)
Poznań, godz. 18.00, klubokawiarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30.
Spotkanie poprowadzi profesor Ewa Kraskowska, a tłumaczyć będzie Justyna Czechowska.
6 marca (czwartek)
Warszawa, godz. 14.45, Instytut Kultury Polskiej, Krakowskie Przedmieście 26/28, (Szpital św. Rocha), sala nr 5.
Anglojęzyczny wykład „The Lighthouse keeper. Tove Jansson. Life, art, words” w ramach międzynarodowej konferencji „Tove Jansson – horyzonty twórczości”, którą organizuje Uniwersytet Warszawski.
7 marca (piątek)
Warszawa, godz. 18.00, księgarnia Matras, al. Solidarności 113.
8 marca (sobota)
Kraków, godz. 11.30, księgarnia Matras, Rynek Główny 23.
Kraków, godz. 18.00, klub Lokator, ul. Mostowa 1.

Weslin - Mama Muminków - 2

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia