Paramount Pictures nie chce książkowych sequeli „Ojca chrzestnego”

22 lutego 2012


Studio filmowe Paramount Pictures pozwało spadkobiercę twórczości Mario Puzo, twierdząc, że nieautoryzowane sequele książki ?Ojciec chrzestny? nie powinny być publikowane.

Paramount Pictures oskarża syna pisarza, Anthony?ego, że bezprawnie zgodził się na zatwierdzenie nowych sequeli książki o historii fikcyjnej rodziny mafijnej Corleone.

Bestsellerowa powieść Mario Puzo została zekranizowana w 1972 roku przez Francisa Forda Coppolę i doczekała się dwóch sequeli filmowych.

autor dwóch sequeli Mark Winegardner

Paramount twierdzi, że kiedy kupowało prawa do filmu w 1969 roku, zostały im zagwarantowane wyłączne prawa do utworów literackich i dramatycznych, a także innych wersji oraz adaptacji „wszelkiego rodzaju i charakteru”.

Trzy lata po śmierci pisarza studio pozwoliło spadkobiercom Puzo na publikację jednego sequela. Dzięki temu na rynku opublikowana została w 2004 roku powieść Marka Winegardnera „Powrót ojca chrzestnego”. Ale dwa lata później ten sam Winegardner za przyzwoleniem syna pisarza wydał kolejną książkę pt. „Zemsta ojca chrzestnego”, która nie odniosła już takiego sukcesu. Paramount twierdzi, że książka była nieautoryzowana i „nadszarpnęła” reputację oryginalnej filmowej trylogii.

Studio filmowe poinformowało, iż syn pisarza zgodził się na kolejną kontynuację, zatytułowaną „Rodzina Corleone”, która ma ukazać się w Stanach Zjednoczonych w lipcu tego roku. I właśnie dlatego Paramount postanowiło oddać sprawę do sądu, aby się upewnić, że do tego nie dojdzie.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy