Mario Puzo

data urodzenia: 15 października 1920
data śmierci: 2 lipca 1999
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Puzo urodził się w Nowym Jorku w rodzinie włoskich imigrantów. Jego ojciec był zawiadowcą kolei. Mieszkał z rodzicami i szóstką rodzeństwa przy stacji kolejowej. Podczas II wojny światowej służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po wojnie zaś pracował w Niemczech jako cywilny publicysta prasowy dla Sił Powietrznych.

Pierwszą książkę pt. „Mroczna arena” wydał w wieku 35 lat w 1955 roku. Później pracował jako pisarz i wolny dziennikarz. Pisał do magazynów dla panów, publikował recenzje książek, opowiadania i artykuły w „Redbook”, „Holiday”, „Book World” i „New York Times”. Druga powieść Puzo, „Dziesiąta Aleja” ukazała się w 1965, jednak podobnie jak pierwsze nie przyniosła mu żadnych korzyści finansowych, a jedynie dobre recenzje krytyków. Poddany kosztownemu leczeniu szpitalnemu zdecydował się napisać książkę, która odniesie wreszcie sukces kasowy. Z racji tego, że podczas pracy jako reporter słyszał wiele opowiastek na temat mafii, zaczął więc zbierać materiały o Cosa Nostrze.

Efektem była opublikowana w 1969 najsłynniejsza z jego książek – „Ojciec chrzestny”. Powieść została przeniesiona na ekran w roku 1972 przez Francisa Forda Coppolę, z Marlonem Brando i Alem Pacino w rolach głównych. Film zdobył trzy Oscary: za najlepszy film, najlepszego aktora pierwszoplanowego i najlepszy scenariusz. Książka sprzedała się w nakładzie dwudziestu pięciu milionów egzemplarzy.

Do tematyki mafijnej Puzo wracał w kolejnych swoich powieściach. Zmarł 2 lipca 1999 w Bay Shore w Long Island z powodu niewydolności serca. Jego rodzina mieszka obecnie w East Islip.

Książki:

2001 – Rodzina Borgiów (wraz z Carol Gino)
2000 – Omerta
1996 – Ostatni Don
1991 – Czwarty K
1984 – Sycylijczyk
1978 – Głupcy umierają
1969 – Ojciec chrzestny
1967 – Sześć grobów do Monachium
1966 – The Runaway Summer of Davie Shaw
1965 – Dziesiąta Aleja
1955 – Mroczna arena