Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia

21 marca 2019


Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, przewodniczący rady miejskiej Jarosław Charłampowicz oraz samorządowcy z trzech klubów chcą przyznać tegoroczny tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia pisarce Oldze Tokarczuk, która od lat jest związana z miastem.

„Jesteśmy przekonani, że jej kunszt literacki, ceniony zarówno przez czytelników jak i krytyków, a także promowanie Wrocławia oraz Dolnego Śląska predestynują Panią Olgę Tokarczuk do przyznania tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus” – piszą podpisani pod listem do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej.

Olga Tokarczuk z Dolnym Śląskiem związana jest od ponad 30 lat. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej. W 2015 roku została uhonorowana przez miasta partnerskie Gorlitz i Zgorzelec nagrodą Brückpreis, przyznawaną za budowanie mostów porozumienia pomiędzy ludźmi różnych kultur, zamieszkujących nadgraniczne tereny Polski, Czech i Niemiec.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” – rada miejska przyznaje od 1993 roku wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. Do tej pory zaszczytem tym wyróżniono m.in. Tadeusza Różewicza (1994), Jerzego Grotowskiego (1998), Václva Havla (2001), Andrzeja Wajdę (2003) i prof. Jana Miodka (2014).

Olga Tokarczuk debiutowała w 1979 roku jako autorka opowiadań w czasopiśmie „Na przełaj”. W 1989 roku ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 roku pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek. Akcja jej drugiej powieści „E.E.” osadzona jest we Wrocławiu początku XX wieku. Tokarczuk jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest laureatką licznych polskich i zagranicznych nagród literackich oraz jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek. W 2010 roku została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 roku jako pierwsza Polka otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

[am]
fot. WGBHForum

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy