Oglądaj z nami na żywo relację z ogłoszenia Literackiej Nagrody Nobla 2014
W czwartek 9 października o godzinie 13.00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Relację na żywo z ogłoszenia nazwiska zwycięzcy możecie obejrzeć wspólnie z nami w poniższym okienku:
W chwili, kiedy to piszemy, Börssalen w dawnym gmachu sztokholmskiej giełdy świeci jeszcze pustkami. Jutro na drzwi sali, w których pojawi się sekretarz Szwedzkiej Akademii, Peter Englund, zwrócone będą oczy całego świata, a przynajmniej tej jego części, która interesuje się literaturą. Wybór laureata to nie tylko prestiżowe wyróżnienie dla jednego pisarza lub pisarki, ale również znaczny zastrzyk gotówki dla niego samego (nagroda wynosi 8 milionów koron szwedzkich) i jego wydawców na całym świecie. Jak wynika z raportu BookNet Kanada, sprzedaż książek Alice Munro w tygodniu po ogłoszeniu Nagrody wzrosła w niektórych krajach o 3 a nawet 4 tysiące procent. Wszystko to za sprawą licznych czytelników, którzy traktują Nobla jako wskazówkę, na czyją twórczość warto w danym roku zwrócić uwagę.
Proces, w ramach którego wyłaniany jest laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, trwa właściwie cały rok. We wrześniu roku poprzedniego Komitet Noblowski rozesłał około 600-700 tajnych formularzy do akademików, profesorów literatury i językoznawców, byłych laureatów Nagrody i prezesów organizacji zrzeszających pisarzy z prośbą o nadsyłanie swoich propozycji. 31 stycznia upływa termin przesyłania zgłoszeń. W tym roku do Akademii Szwedzkiej spłynęło 271 wniosków, z których Komitet Noblowski utworzył tzw. długą listę 210 nominowanych. To właśnie z tej listy w kwietniu wybranych zostało około 20 kandydatów. Do końca maja grupa ta zawęziła się do pięciu kandydatów, z których twórczością członkowie Akademii zapoznawali się w ciągu trzech letnich miesięcy. Wrzesień to czas dyskusji nad twórczością nominowanych. Wybór laureata następuje poprzez głosowanie. Zwycięzcą zostaje ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę głosów członków Akademii. Przy czym nie można dostać nagrody, jeśli nie było się na liście nominowanych co najmniej dwa razy.
Około pół godziny przed ogłoszeniem publicznie decyzji o przyznaniu Nobla Szwedzka Akademia próbuje skontaktować się z laureatem, który otrzyma nagrodę. Nie zawsze to się jednak udaje. Na przykład 88-letnia Doris Lessing była w momencie wyczytywania jej nazwiska na zakupach w sklepie spożywczym. Kiedy wróciła przed dom, zastała tam licznie zgromadzonych dziennikarzy.
Komu i w jakich okolicznościach w tym roku przypadnie Nagroda Nobla? Przekonamy się już w czwartek o 13.00. Oglądajcie wyniki razem z nami!
[am]
TweetKategoria: newsy