Nowa księgarnia w zabytkowym budynku w stolicy Rumunii

14 lutego 2015

ksiegarnia-rumunia-1
Rumuńska sieć księgarń Cărtureşti otworzyła w tym tygodniu nowy odział. Imponująca księgarnia ulokowana jest w zabytkowym, sześciopiętrowym budynku na Starym Mieście w Bukareszcie.

Księgarnia nosi nazwę Cărtureşti Carusel, a jej drugi człon nawiązuje do nazwy budynku, Chrissoveloni, który znany był również jako Karuzela Światła. Pochodząca z XIX wieku monumentalna budowla przez ostatnie ćwierć wieku stała zaniedbana. Ioan Chrissoveloni, prawowity właściciel, któremu po długotrwałych procedurach udało się odzyskać budynek zagrabiony przed laty przez komunistów, uznał, że należy go wyremontować i tchnąć w mury nowe życie.

ksiegarnia-rumunia-2

„Byłem mały, kiedy przyszli komuniści, miałem 5 lat. Ale wciąż mam w pamięci obraz Bukaresztu, który naprawdę kochał życie, kochał w pewien specyficzny sposób. Ludzie uwielbiali wyrafinowanie, a także spotkania z drugimi, uwielbiali udzielać się towarzysko, ale z klasą, kochali książki, teatr, muzykę. Oczywiście w wielu przypadkach był to snobizm. Ale nawet w tym snobizmie było coś uroczego” ? powiedział właściciel budynku cytowany przez portal „CityCompass”. „Teraz chciałbym i ja dać coś miastu. Księgarnia dobrze spełni moje życzenie, aby przywrócić coś z tego stylu i żądzy życia, jakie cechowały Bukareszt za moich czasów”.

ksiegarnia-rumunia-3

Przemieniona w prawdziwy klejnot architektury księgarnia posiada w ofercie ponad 10 tysięcy książek, 5 tysięcy płyt kompaktowych i DVD rozmieszczonych na sześciu piętrach. W budynku znajduje się również bistro i kawiarnia. Zgodnie z planem w księgarni odbywać się będą także imprezy kulturalne i koncerty.

ksiegarnia-rumunia-4

ksiegarnia-rumunia-5

ksiegarnia-rumunia-6

ksiegarnia-rumunia-7

[am]
źródło: CityCompass, BoredPanda
fot. C. Dragomir, A. Stefanescu, Cărtureşti Carusel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy