Odnaleziono tablicę skradzioną z grobu Marka Twaina

15 lutego 2015

zlodziej-tablicy-twaina
Policjanci z miasteczka Elmira aresztowali 32-letniego Daniela M. Rulanda (na zdj.). Postawiono mu zarzut kradzieży brązowej tablicy, która znajdowała się na nagrobku Marka Twaina.

Ponad miesiąc temu informowaliśmy o kradzieży tablicy z wizerunkiem pisarza, która umieszczona była na jego nagrobku na cmentarzu Woodlawn w Elmirze, w stanie Nowy Jork. W piątek 6 lutego policja zatrzymała pojazd Daniela M. Rulanda opuszczający jego prywatną posesję. W środku znajdowała się tablica. Cała akcja odbyła się dzięki informatorowi, którego tożsamości nie ujawniono.

We wtorek 10 lutego podczas konferencji prasowej w miejskim ratuszu policja zaprezentowała odzyskaną tablicę. Jest ona w dobrym stanie, choć przy dolnej krawędzi wydaje się mieć drobne uszkodzenia

Daniel M. Ruland obecnie przebywa w areszcie, gdzie czeka na sprawę sądową. Najbliższa rozprawa odbędzie się 17 lutego. Policja nie zna powodów kradzieży. Nie ma dowodów, by sprawca usiłował sprzedać tablicę w Internecie. Policja i prokuratora pracują nad wycenieniem tablicy. Jeśli jej wartość wynosi powyżej tysiąca dolarów, kategoria przestępstwa będzie wyższa. Do tego dochodzi zbezczeszczenie cmentarza.

zlodziej-tablicy-twaina-2

„Cieszę się, że tablica się odnalazła i mam nadzieję, że zostanie jak najszybciej ponownie zamontowana. Replika to jednak zawsze tylko replika. Ten incydent będzie od teraz częścią historii” ? powiedział Jack Humphries, prezes Towarzystwa Przyjaciół Cmentarza Woodlawn. Poinformował również, że Fred Crusade, wnuk miejscowego artysty Ernfreda Andersona, który wykonał tablicę, zaoferował pomoc przy jej ponownej instalacji. Nastąpi to po tym, jak prokuratura okręgowa zwróci tablicę jej prawowitym właścicielom, czyli rodzinie Langdonów. Z rodziny tej pochodziła żona Marka Twaina, Olivia Langdon. Langdonowie są właścicielami działki, na której znajduje się grób pisarza.

Cemantarz Woodlawn jest stale patrolowany przez policję, a wśród władz miejskich trwają dyskusje nad zwiększeniem jego zabezpieczenia.

[aw]
źródło: Star Gazette

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy