banner ad

Nowa książka Davida Granna zapowiedziana na 2023 rok. Ekranizacją już są zainteresowani Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio

1 sierpnia 2022

Amerykański dziennikarz i pisarz David Grann, znany polskim czytelnikom m.in. z „Czasu krwawego księżyca” i „Białej ciemności”, zapowiada na przyszły rok publikację nowej książki. „The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny, and Murder” (z ang. „HMS Wager. Opowieść o rozbiciu statku, buncie i morderstwie”) to reportaż historyczny z zaskakującymi zwrotami akcji, który opisuje zawiłe losy XVIII-wiecznego brytyjskiego statku i jego załogi. Choć do premiery książki jeszcze daleko, na jej przeniesienie na ekran już ostrzą sobie zęby Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio.

„Po czterech latach mam przyjemność ogłosić, że moja nowa książka 'The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny, and Murder’ jest gotowa! Opowiada ona o grupie brytyjskich rozbitków, którzy utknęli na bezludnej wyspie, gdzie pogrążają się w anarchii i morderstwach. Traktuje również o tym, jak ludzie i narody opowiadają historie – i manipulują nimi” – pisze David Grann.

Historia zaczyna się 28 stycznia 1742 roku, gdy u wybrzeży Brazylii pojawiła się zniszczona łajba, zbudowana z połatanego drewna i tkaniny. Na jej pokładzie znajdowało się trzydziestu wychudzonych mężczyzn, ledwo żywych, którzy opowiedzieli niezwykłą historię. Byli ocalałymi ze statku Jego Królewskiej Mości HMS Wager, który opuścił Anglię w 1740 roku, w trakcie imperialnej wojny z Hiszpanią, z tajną misją. Ścigając wypełniony skarbami hiszpański galeon, rozbił się na bezludnej wyspie u wybrzeży Patagonii. Płynący na nim mężczyźni zostali uwięzieni na miesiące, podczas których musieli zmierzyć się m.in. z głodem. W końcu udało im się zbudować prowizoryczną łajbę, na której opuścili wyspę i żeglowali przez ponad sto dni, przemierzając tysiące kilometrów. Po powrocie do cywilizacji powitano ich jak bohaterów.

Ale sześć miesięcy później na wybrzeżu Chile wylądowała kolejna, jeszcze bardziej zrujnowana łajba. Znajdowało się na niej jedynie trzech rozbitków, którzy opowiedzieli zgoła inną historię. W ich wersji wydarzeń tych trzydziestu marynarzy, którzy wyszli na ląd w Brazylii, to nie byli bohaterowie, lecz buntownicy. W reakcji na to tamci wysunęli kontroskarżenia, opowiadając o starszym oficerze, który był tyranem i mordercą, oraz jego poplecznikach. Wtedy stało się jasne, że utknąwszy na wyspie, załoga popadła w anarchię, a wrogie sobie frakcje zaczęły walczyć o panowanie. Pod wpływem oskarżeń admiralicja zdecydowała się zwołać sąd wojskowy, by ustalić, kto mówi prawdę. Stawka była wysoka – ci, którzy okazaliby się winni, mieli skończyć na stryczku.

Jak zapowiada wydawca, oficyna Doubleday, David Grann odkrywa głębsze znaczenie wydarzeń, które rozegrały się na Wager, pokazując, że to nie tylko załoga statku została osądzona, ale też sama idea imperium. Czytelników zaś czeka kolejna fascynująca lektura, w której nie brak zwrotów akcji niczym w powieściowym thrillerze.

Światowa premiera książki zapowiedziana jest dopiero na 18 kwietnia 2023 roku, ale prawa do sfilmowania zostały już kupione przez Apple. W realizację ekranizacji mają być zaangażowani kluczowi twórcy, którzy pracowali nad niedawną ukończoną adaptacją innej książki Granna – „Czas krwawego księżyca”. Na stanowisku reżyserskim ma więc zasiąść Martin Scorsese, a w głównej roli wystąpi Leonardo DiCaprio. Producentami – oprócz wspomnianej dwójki – są Dan Friedkin i Bradley Thomas z Imperative Entertainment oraz Jennifer Davisson z Appian Way Productions.

Data premiery filmu na podstawie „Czasu krwawego księżyca” wciąż się przesuwa. Aktualnie mówi się, że obraz Scorsese’a, w którym wystąpią m.in. Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Jesse Plemons i Lily Gladstone, trafi do kin w 2023 roku. Zdjęcia do filmu zostały już nakręcone.

W Polsce książki Davida Granna ukazują się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

[am]
fot. HEC Books

Tematy: , , ,

Kategoria: film, newsy