banner ad

Nieznane wiersze Daphne du Maurier odkryte za zdjęciem pisarki w ramce

29 maja 2019


Dwa nieznane wiersze Daphne du Maurier odkryto w ramce za zdjęciem przedstawiającym pisarkę w kostiumie kąpielowym. Sądzi się, że autorka napisała je, kiedy miała około 20 lat.

Wiersze zostały znalezione przez licytatora Roddy’ego Lloyda, który katalogował mające trafić na aukcję przedmioty, zdjęcia i korespondencję pisarki należące do jej bliskiej przyjaciółki, Maureen Baker-Munton. Uwagę mężczyzny zwróciła znajdująca się w niewielkiej ramce czarno-biała fotografia przedstawiająca Daphne du Maurier, jak stoi w kostiumie kąpielowym na skale, najprawdopodobniej w Kornwalii. Po wyjęciu zdjęcia oczom Lloyda ukazała się złożona kartka papieru w formacie A4, zapisana po obu stronach odręcznym pismem.

Po jednej stronie znajdował się wiersz zatytułowany „Song of the Happy Prostitute” (z ang. „Pieśń szczęśliwej prostytutki”), w którym prostytutka opowiada o tym, jak bardzo lubi swoją pracę. „Dlaczego uważają mnie za zmęczoną i starą (…) sprzedającą się z rozpaczą tylko po to, by zdobyć kilka marnych groszy na schronienie się przed deszczem?” ? pyta podmiot liryczny wiersza.

Na rewersie kartki znajduje się drugi utwór, tym razem bez tytułu. W nim autorka mierzy się m.in. z tematem samotności. „Kiedy miałam dziesięć lat, myślałam, że największą rozkoszą / byłoby wypoczywanie calutki dzień na rozgrzanym piasku pod palącym słońcem / (…) czas mijał i wreszcie poznałam powab plaż pod egzotycznym niebem / i odkryłam, że moje marzenia były nieprzemyślanymi łgarstwami / Na Boga! Jak nudno jest wypoczywać samej” ? pisze du Maurier.

Wiersze napisane są wiecznym piórem i najprawdopodobniej pochodzą z lat 20. XX wieku, gdy autorka miała około 20 lat. Nie są więc to ani juwenalia, ani też wygładzone utwory z lat późniejszych.

Kartka z wierszami została wystawiona na aukcję wraz z 360 innymi przedmiotami należącymi niegdyś do wieloletniej przyjaciółki pisarki, Maureen Baker-Munton. Choć szacowano, że arkusz osiągnie cenę w granicach 400-600 funtów, ostatecznie licytacja zakończyła się na kwocie 4200 funtów.

[am]
fot. i źródło: Rowley Fine Art

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy