Chcesz zwiedzić Beskid Niski z Andrzejem Stasiukiem lub Moniką Sznajderman? Wesprzyj kolejną edycję Festiwalu im. Zygmunta Haupta

29 maja 2019


W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nie przyznały dotacji na kolejną edycję Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Organizatorzy wydarzenia zachęcają więc wszystkich do wzięcia udziału w zbiórce pieniężnej, która ma na celu pozyskanie funduszy niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Na tych, którzy wesprą projekt, czekają atrakcyjne nagrody, w tym przejażdżka z Andrzejem Stasiukiem lub spacer z Moniką Sznajderman po Beskidzie Niskim.

Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach to święto literatury, które w kameralnej atmosferze i na tle pięknego krajobrazu Beskidu Niskiego otwiera przestrzeń do spotkania z ważnymi autorami, pisarkami, poetami, intelektualistkami i krytykami. Pomimo decyzji władz państwowych i wojewódzkich o nieprzyznaniu dotacji na tegoroczną edycję wydarzenia, nadal planowana jest jego realizacja. „W trudnym czasie szukamy nowych rozwiązań” ? piszą organizatorzy i zapraszają do wzięcia udziału w kampanii crowdfundingowej na Wspieram.to.

W tej chwili, m.in. dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Gorlicach, udało się zabezpieczyć ok. 50% kwoty niezbędnej do zrealizowania festiwalu w minimalnym wymiarze. Potrzeba jednak jeszcze drugiej połowy budżetu, czyli 27 tysięcy złotych, żeby mógł odbyć się 4-dniowy festiwal literacki. A co, jeśli wpłynie więcej pieniędzy? Pierwsza edycja gorlickiego święta literatury (w 2015 roku) ? dzięki wysokiej dotacji otrzymanej od MKiDN ? trwała aż dziesięć dni. Każda dodatkowa kwota pozwoli więc rozszerzyć zakres programowy i merytoryczny festiwalu o kolejne dni.

Jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Stasiuk, warto organizować to wydarzenie przynajmniej z dwóch powodów. „Przede wszystkim warto dla Haupta, jednego z najważniejszych pisarzy. Po drugie warto to robić w Gorlicach i w gorlickiej bibliotece, ponieważ wielkie imprezy kulturalne nie tylko w wielkich miastach powinny się odbywać. Tu się od lat ten festiwal odbywa i mimo pewnej znikomości Gorlic na mapie zapraszamy i przyjeżdżają jedne z największych postaci literatury polskiej i europejskiej” ? mówi pisarz.

Organizatorzy informują, że każda osoba wspomagająca projekt może liczyć nie tylko na wdzięczność, ale też atrakcyjne nagrody. Ich długa lista powstała w dużej mierze dzięki wsparciu przyjaciół festiwalu, którzy zdecydowali się przekazać na rzecz tego projektu swój czas lub efekty swojej pracy.

Są to: gadżety festiwalowe (pocztówka, plakat, torba i notes), upominki oraz zestawy książkowe od wydawnictwa Czarne, a także prace artystyczne podarowane przez Magdę Skrzeczkowską, Krzysztofa Środę, Nataszę Goerke, Andrzeja Stasiuka, Ziemowita Szczerka i Alinę Zachariasz-Kuciakowską (wśród nich jeden jedyny egzemplarz rysunku o tajemniczym tytule „Andrzej w Hiluxie” oraz fotografia przedstawiająca to, co Andrzej Stasiuk widział podczas podróży do Mongolii). Przewidziano również spacery historycznymi ulicami Gorlic, kosz lokalnych specjałów, łemkowską biżuterię, miejsce na widowni podczas festiwalu, pobyt w hotelu oraz udział w warsztatach. W najdroższych pakietach znalazła się oferta spaceru z Moniką Sznajderman albo przejażdżki z Andrzejem Stasiukiem po opustoszałych dolinach Beskidu Niskiego.

Jeśli chcielibyście wesprzeć ten niezwykły festiwal, którego piąta, jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 26?29 września 2019 roku, to zajrzyjcie pod link: www.wspieram.to/5festiwalhaupta.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy