Niebezpieczny Neapol znowu atrakcją turystyczną dzięki powieściom Eleny Ferrante

23 lutego 2016

neapol-ferrante-turystyka
Tajemnicza pisarka, której prawdziwe nazwisko nie jest znane, swymi powieściami sprawiła, że Neapol staje się coraz bardziej popularny, również wśród turystów. Wkrótce w oparciu o jej prozę powstanie serial telewizyjny, a miasto ma być jednym z głównych jego bohaterów.

Neapol od dawna uchodzi za niebezpieczne miasto, w którym grasuje Camorra, a po ulicach walają się tony śmieci. Jednak odkąd na świecie zaczęły zyskiwać na popularności „powieści neapolitańskie” Eleny Ferrante, turyści coraz chętniej odwiedzają to miasto. Księgarnie i restauracje prześcigają się w oferowaniu produktów nawiązujących do książek autorki, a urlopowicze o wiele bardziej niż tradycyjne atrakcje, jak zabytkowe pałace i kościoły, wolą zwiedzać ulice biednych robotniczych dzielnic, gdzie dzieje się akcja powieści Ferrante.

„Co jest wyjątkowego w Neapolu to to, jak wszystko tu jest stłoczone razem: stara arystokracja z jej pałacami i ponura dzielnica robotnicza. To naprawdę kuszące dla pisarzy” ? powiedziała Daniela Petracco, szefowa brytyjskiego wydawnictwa, które publikuje książki Ferrante. Dodała też, że we współczesnej literaturze europejskiej daje się zauważyć wyraźny brak „nowych narracji robotniczych” i to może przyciągać wielu czytelników do prozy włoskiej pisarki. Z kolei dr Fabio Petito, neapolitański uczony obecnie wykładający na Uniwersytecie w Sussex, stwierdził, że fenomen Ferrante polega na tym, że mówi ona o prawdziwym charakterze tego miasta: „To nie jest łatwe miejsce do życia, posiada największe wskaźniki przestępczości i bezrobocia w Europie. Jednak jest to bardzo autentyczne miasto. Możesz zobaczyć XIV-wieczny budynek, gdzie żyją biedacy, a następnie wejść obok do małego kościółka, gdzie na ścianach wiszą Caravaggio i Tycjan”.

Elena Ferrante to pseudonim pisarki, której prawdziwa tożsamość nie jest znana. Wielu twierdzi, że ukrywa się jeszcze lepiej niż Thomas Pynchon. „Żyjemy w czasach, kiedy od autorów wymaga się, by byli gwiazdami rocka, a to jest samotny zawód podejmowany przez ludzi genialnych i czasem też trochę dziwnych. Więc jest to bardzo fajne, gdy ktoś taki jak Elena instynktownie podejmuje decyzję, że po prostu nie chce być osobą publiczną” ? powiedziała Petracco, która pomimo tego, że jest brytyjskim wydawcą pisarki, też nie zna jej prawdziwej tożsamości.

Ferrante zadebiutowała w 1992 roku. Łącznie jej książki ukazały się do dzisiaj w 39 krajach, w tym również w Polsce dzięki wydawnictwu Sonia Draga. Cykl neapolitański doczeka się wkrótce 32-odcinkowego serialu telewizyjnego, za którego realizację odpowiadają producenci filmu „Gomorra”. Neapol ma zostać pokazany takim, jakim jest naprawdę, i to on będzie jednym z głównych bohaterów serialu.

elena-ferrante-ksiazki

[aw]
fot. David McKelvey
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy