banner ad

W Londynie otwarto księgarnię, w której obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów

23 lutego 2016

ksiegarnia-bez-telefonow-1
W Londynie przy Hanbury Street otworzono księgarnię, w której obowiązuje zakaz używania telefonów i innych urządzeń mobilnych. Idea ta ma zainspirować klientów do traktowania przestrzeni księgarskiej jako sanktuarium, w którym cała uwaga skupiona powinna być wyłącznie na książkach.

W czasie kiedy wiele księgarni wyposaża swoje obiekty w przeróżne urządzenia multimedialne (komputery, czytniki itp.), z których mogą korzystać klienci, londyńska Libreria prezentuje zupełnie odmienne podejście. W całej przestrzeni sklepu obowiązuje ścisły zakaz używania telefonów i innych urządzeń mobilnych.

„Myślę, że osiągnęliśmy kulturowy punkt krytyczny, w którym ludzie stają się świadomi kosztów stałego cyfrowego podłączenia – i zamiast tego pragną doświadczeń, które są materialne, ludzkie, wciągające” ? wyjaśnia dyrektorka księgarni, Sally Davies.

ksiegarnia-bez-telefonow-2

Idea obcowania z książką jako czymś wyjątkowym nie sprowadza się w Librerii jedynie do wprowadzenia zakazu używania telefonów, ale całego projektu księgarni. Aranżując wystrój sklepu, dwójka architektów, José Selgas i Lucía Cano, jako punkt wyjścia obrała Bibliotekę Babel Jorge Luisa Borgesa. Spróbowali odtworzyć poczucie bezkresu, jakie mogłoby towarzyszyć zwiedzaniu tego mitycznego miejsca, dlatego wyposażyli wnętrze w ręcznie robione regały o nieregularnych kształtach i lustrzany sufit.

„Wierzymy w wartość książek i literatury. W różnych branżach jesteśmy świadkami powrotu do rzeczy materialnych, fizycznych i nowego docenienia kunsztu rzemiosła. Cyfrowy świat nie zabił tych rzeczy, dano im nowe życie” ? powiedział jeden z właścicieli księgarni, Rohan Silva.

ksiegarnia-bez-telefonow-3

Libreria nie uniknęła jednak całkowicie kontaktu z nowymi technologiami. Do obsługi księgarni i organizacji imprez pracownicy księgarni nie używają starodawnych kas i notatnika, lecz nowoczesnego, cyfrowego oprogramowania.

Poniżej możecie zobaczyć,jak wygląda wnętrze londyńskiej księgarni:

ksiegarnia-bez-telefonow-4

ksiegarnia-bez-telefonow-5

[am]
źródło: Dezeen Magazine

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy