„Książki. Magazyn do czytania” – pierwszy tegoroczny numer już w sprzedaży

24 lutego 2016

Ksiazki_01_16_nowy_numer
23 lutego do sprzedaży trafił nowy, dwudziesty numer „Książek. Magazynu do Czytania”. Tym razem czeka nas blisko sto stron, a na nich między innymi Ferrante, Camilleri, Irving, Lindgren, a także Szekspir, Caparrós, Szczygieł, Nowicki, Surmiak-Domańska, Kuczok, Kalicki, Rudnicki, Bieńczyk i wiele więcej.

Z okazji 400. rocznicy śmierci niemało miejsca w nowym numerze zajmuje William Szekspir. Geniusz Wielkiego Barda przybliża Wojciech Orliński. Jednocześnie, powołując się na książkę Paula Masona, dziennikarz zapowiada zmierzch epoki kapitalizmu, któremu dramaturg miał poświęcić całą swoją twórczość. O wielkości Szekspira przypomina w liczbach Anna Nogalska. Wiedzieliście, że we wszystkich jego dziełach pojawia się 1380 postaci, a język angielski został przez nich wzbogacony o ponad 3 tysiące słów? O wiele więcej dowiecie się z załączonej w „Książkach” infografiki.

Tematem z okładki jest „najlepsza pisarka współczesnej Europy”. Włoskie biura turystyczne organizują już wycieczki śladami bohaterów jej powieści, choć co do niej samej, Eleny Ferrante, nie ma nawet pewności, czy naprawdę istnieje. Portret tajemniczej pisarki zbudowany z poszlak kreśli Juliusz Kurkiewicz.

Godny polecenia jest również wywiad, jaki Katarzyna Wężyk przeprowadziła z Johnem Irvingem. Okazją do rozmowy jest najnowsza powieść pisarza zatytułowana „Aleja Tajemnic”. Autor odniósł się też do padającego często pod jego adresem określenia „pisarz staroświecki”. „Byłem nastolatkiem, kiedy postanowiłem, że zostaną pisarzem. Wiedziałem nawet, jakim pisarzem, jednym z tych XIX-wiecznych autorów, których sam tak lubiłem czytać. Oczywiście większość moich kolegów z klubu zapaśniczego nie miała takich ambicji. Kiedy trochę podrosłem i poszedłem na uniwersytet, poznałem innych chłopaków i dziewczyny, którzy też chcieli zostać pisarzami. Ale między nimi czułem się jeszcze bardziej samotny” – wspomina Irving. „Wszyscy narzekali na klasyków i czytali wyłącznie literaturę współczesną. (…) 'Na litość boską, co ty znowu masz w ręku, Dickensa, ogarnij się, nikogo już to nie obchodzi’. Ich na pewno nie obchodziło. W rezultacie doszedłem do wniosku, że, cholera, skończyłem się, zanim w ogóle się zacząłem”.

W najnowszym numerze magazynu znajdziemy również następującego materiały:

„E-book masowego rażenia” – miłośnicy kultury wysokiej, czyli papierowych książek, zareagowali entuzjastycznie na tę informację w „NYT”: w USA po raz pierwszy spadła sprzedaż e-booków i czytników, następuje renesans papieru. Czy naprawdę? Wyjaśni to Miłada Jędrysik.

„Komisarz Camilleri” – dlaczego Polska przypomina mu jego sycylijską ciotkę? Słynny włoski pisarz Andrea Camilleri wyjaśnia Jarosławowi Mikołajewskiemu.

„Zanim narodziła się Pippi” – w 1940 roku notuje: „Czy my jednak robimy tyle, ile powinniśmy? Wczoraj na obiad jedliśmy homara”. O wojennych dziennikach Astrid Lindgren pisze Magdalena Kicińska

„Samograj Stryjeńska” – o jednej z najjaśniejszych gwiazd salonów i galerii międzywojennej Polski opowiada urzeczony Zofią Stryjeńską i książką o niej Janusz Rudnicki.

„Tajny rząd światowy” – dawno temu w pewnym niemieckim mieście kupiec bławatny miał pięciu synów. Rozesłał ich po Europie, a oni wkrótce mieli w kieszeniach władców tego świata. Ta bajka opowiada o Rothschildach, a spisuje ją Włodzimierz Kalicki.

Ponadto w numerze: Juliusz Kurkiewicz wyjaśnia, dlaczego trzeba znać najnowsze książki Joan Didion, Ottessy Moshfegh, Emmanuela Carrere, Lawrence’a Osbornea i Lauren Groff; Marek Bieńczyk pisze o Marcelu Prouście; Janusz Rudnicki – niecenzuralnie o „dobrej zmianie” w polskim kanonie lektur szkolnych; zaś Donata Subbotko przepytuje w „książkowym” kwestionariuszu Krystiana Lupę. Nowy numer czasopisma ?Książki. Magazyn do czytania? już dostępny w kioskach, salonach prasowych i miejscach dystrybucji prasy.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: prasa