banner ad

Nie żyje Harry Harrison

16 sierpnia 2012


W środę 15 sierpnia we wczesnych godzinach porannych zmarł amerykański pisarz science fiction, Harry Harrison, autor cyklu powieści o Stalowym Szczurze. Miał 87 lat.

„Harry był jednym z tych, o których myślisz, że będą trwać wiecznie jak nakręcana zabawka” ? powiedział w rozmowie z CNN Harlan Ellison, który znał Harrisona od 1952 roku.

Wiadomość o śmierci autora „Stalowego Szczura” zamieścił na jego oficjalnej stronie irlandzki pisarz science fiction, Michael Carroll. Wiadomo jedynie, że Harrison zmarł w swoim domu w południowej Anglii (córka pisarza, Moira, nie przekazała Carrollowi więcej szczegółów).

Harrison rozpoczął swoją karierę jako ilustrator w periodykach komiksowych Weird Fantasy i Weird Science. Jako pisarz zadebiutował w 1951 roku opowiadaniem „Skalny nurek”. Sławę przyniosła mu postać anty-bohatera Jima di Griz, kosmicznego przestępcy, działającego jako agent Korpusu Specjalnego w humorystycznej serii science fiction „Stalowy Szczur”. W 1973 roku na podstawie jego powieści „Przestrzeni! Przestrzeni!” powstał hollywoodzki film „Zielona pożywka” z Charltonem Hestonem w roli głównej.

Przez wiele lat Harrison współpracował z brytyjskim pisarzem Brianem Aldissem. Stworzyli razem kilka antologii opowiadań, w tym 9 tomów serii „The Year’s Best Science Fiction”.

Od czasu śmierci żony w 2002 roku, pisarz mieszkał w Wielkiej Brytanii.

„Jego odejście pozostawia ogromną pustkę we wszechświecie, ale na szczęście nie zostawił nas z pustymi rękami” – powiedział Michael Carroll. „Dziesiątki powieści i ponad sto opowiadań są najlepszą spuścizną, jaką mogliśmy otrzymać.”

fot. Youtube.com

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy