Brian W. Aldiss

data urodzenia: 18 sierpnia 1925
kraj: Wielka Brytania
strona internetowa: http://www.brianaldiss.co.uk/

Biografia:

Urodził się w East Dereham, w Norfolk, w Wielkiej Brytanii. Rodzina mieszkała nad sklepem, który prowadził ojciec. W wieku 6 lat został wysłany do szkoły w Devon, którą ukończył będąc nastolatkiem.

W latach 1943-1947 służył w armii brytyjskiej na Dalekim Wschodzie. Brał udział w akcji w Birmie. Po zakończeniu wojny pracował jako księgarz w Oxfordzie.

Oprócz pisania opowiadań science-fiction dla czasopism tworzył również krótkie obyczajowe historyjki, toczące się w fikcyjnej księgarni, które publikowano w magazynie księgarskim. Na historyjki zwrócił uwagę Charles Monteith, redaktor brytyjskiego wydawnictwa Faber and Faber. Wynikiem tego w 1955 roku ukazała się pierwsza książka Aldissa pt. „Brightfount Diaries”. Była to powieść w formie dziennika o życiu sprzedawcy w księgarni.

W tym samym roku gazeta „Observer” ogłosiła konkurs na opowiadanie, które będzie rozgrywać się w 2500 roku. Nagroda główna przypadła Aldissowi za tekst „Not For An Age”. W tym czasie jego pierwsza książka odniosła niewielki sukces. W wydawnictwie Faber and Faber zapytali, czy Aldiss miałby coś jeszcze do opublikowania. Pisarz przyznał się wtedy, że zajmuje się pisaniem science-fiction, ku uciesze wydawcy, który przyznał, że ma wielu fanów tego typu literatury. Pierwszą fantastyczną książką podpisaną jego nazwiskiem był zbiór opowiadań „Space, Time and Nathaniel”.

W tym czasie zarobki Aldissa z pisania były już równe płacy, jaką dostawał w księgarni. Podjął więc decyzję, aby zostać pisarzem na pełen etat. W 1958 został wybrany najbardziej obiecującym nowym autorem na konwencie „World Science Fiction Convention”. Dwa lata później objął stanowisko prezydenta brytyjskiego stowarzyszenia science fiction. Około 1964 roku wraz z długoletnim współpracownikiem Harry Harrison wydał pierwsze krytycznoliterackie czasopismo science fiction „Science Fiction Horizons”. Ukazały się tylko dwa numery, ale ilość nadrabiała treścią. W środku można było przeczytać artykuły i recenzje takich autorów jak James Blish a także ciekawą dyskusję pomiędzy Aldissem, C.S. Lewisem i Kingsley’em Amisem w pierwszym numerze oraz wywiad z Williamem S. Burroughsem w drugim.

Oprócz własnej twórczości Aldiss odnosił również sukcesy jako autor antologii. Na przestrzeni lat 60. i 70. publikował tematyczne zbiory dla Faber and Faber, Penguin oraz wielu innych wydawców. Zapisał się w historii również jako twórca krótkiej formy literackiej zwanej Minisaga (krótki teksty zawierające 50 słów oraz tytuł maksymalnie dopuszczający 15 słów). Jako juror wziął udział w konkursie zorganizowanym przez „The Daily Telegraph” na najlepszą Minisagę. Opublikował również szereg antologii z najciekawszymi Minisagami.

11 czerwca 2005 roku został odznaczony tytułem Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE) za swoje zasługi dla literatury. 1 lipca 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa nadany przez liverpoolski Uniwersytet w uznaniu jego wkładu do literatury.

Poza udaną karierą pisarską, Aldiss jest również utalentowanym artystą. Jego abstrakcyjne kompozycje po raz pierwszy zostały zaprezentowane na wystawie w sierpniu i wrześniu 2010.

Wybrane książki:

2002 – Superpaństwo
1985 – Zima Helikonii
1983 – Lato Helikonii
1982 – Wiosna Helikonii
1976 – Malacjański gobelin
1971 – Krążenie krwi…
1967 – Kryptozoik
1964 – Siwobrody
1964 – Mroczne lata świetlne
1962 – Cieplarnia
1960 – Tłumacz