Nie żyje Christopher Priest, autor m.in. sfilmowanej przez Christophera Nolana powieści „Prestiż”

8 lutego 2024

W wieku 80 lat zmarł brytyjski pisarz Christopher Priest. Najbardziej znany był z powieści „Prestiż”, którą przeniósł na ekran Christopher Nolan. Miał jednak w dorobku również wiele innych cenionych książek, niektóre z nich mogliśmy przeczytać po polsku.

Urodzony w 1943 roku w hrabstwie Cheshire Christopher Priest w blisko 60-letniej karierze literackiej napisał 18 powieści. W 1983 roku znalazł się na liście Najlepszych Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy magazynu Granta, obok m.in. Martina Amisa, Williama Boyda, Kazuo Ishigury, Iana McEwana i Salmana Rushdiego. Jak twierdził, na jego dużo wolniejszy od nich „awans” w środowisku literackim nie miała wpływu jakość prozy, lecz fakt, że nigdy nie zaprzeczał, iż jest autorem fantastyki. Choć tak naprawdę jego dorobek nie pasował do żadnego konkretnego gatunku literackiego, podobnie jak to ma miejsce z wieloma powieściami chociażby Amisa czy Ishigury.

Książki Christophera Priesta przetłumaczono na ponad 20 języków, w tym na język polski. Najbardziej znanym dziełem w jego dorobku był „Prestiż”, czyli wielowarstwowa opowieść-układanka o rywalizacji dwóch XIX-wiecznych iluzjonistów. Na podstawie powieści Christopher Nolan nakręcił film, w którym zagrali Hugh Jackman i Christian Bale. „W książce wspaniale połączona została narracyjna forma powieści z technikami i pomysłami wykorzystywanymi przez magików do oszukania widza i wciągnięcia go w oszustwo – poczułem, że fascynujące w kręceniu filmu na podstawie 'Prestiżu’ byłoby znalezienie jej kinowego odpowiednika” – opowiadał reżyser. „Książka jest bardzo skomplikowaną, bardzo ambitną, imponującą epopeją najeżoną pomysłami – około 18 miesięcy zajęło mi wymyślenie sposobu zredukowania jej do czegoś, co przypominałoby film” – dodawał.

W Polsce ukazała się również powieść „Odwrócony świat” opowiadająca o mieście przemierzającym zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać, gdyż tylko dzięki ciągłemu ruchowi nie wpadnie ono w miażdżące pole grawitacyjne. Warto też sięgnąć po „Rozłąkę”, czyli historię alternatywną o przeżyciach braci bliźniaków podczas II wojny światowej, kiedy to jeden zostaje pilotem RAF-u, a drugi kierowcą ambulansu Czerwonego Krzyża. Z kolei „Człowiek z sąsiedztwa” to rozgrywająca się w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości opowieść o odziaływaniu historii, pamięci i miłości, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana.

Christopher Priest zmarł spokojnie w swoim domu wczesnym wieczorem w piątek 2 lutego. Latem 2023 roku zdiagnozowano u niego raka drobnokomórkowego. Do ostatnich dni przed śmiercią pracował nad swoją ostatnią książką, biografią J.G. Ballarda, zatytułowaną „The Illuminated Man”. Książka ma zostać opublikowana w Wielkiej Brytanii przez wydawnictwo Bloomsbury.

„Czytelnicy Chrisa byli dla niego całym światem. Na konwentach fantastyki najbardziej podobało mu się to, jak w nieformalny, równy i demokratyczny sposób zbliżały one pisarzy do czytelników, zupełnie odmiennie od tego, co działo się na bardziej tradycyjnych festiwalach literackich. To właśnie miłość i szacunek do czytelników sprawiały, że Chris jeździł na konwenty aż do momentu, w którym podróżowanie stało się dla niego problemem” – wspomina na oficjalnej stronie pisarza wdowa po nim, pisarka Nina Allan.

„Zatem w jego imieniu chciałabym podziękować – wszystkim, którzy odwiedzili jego stronę lub zrobią to w przyszłości, wszystkim, którzy rozmawiali z Chrisem w barze w ciągu tych sześciu dekad jego obecności na konwentach, tym, którzy przynosili książki do podpisania podczas spotkań, wielu czytelnikom, którzy pisali do niego przez lata, wyrażając swój zachwyt, zdumienie i wdzięczność za dzieła, które zachwycały, zadziwiały, a w niektórych przypadkach odmieniały ich życie. Przede wszystkim każdemu, kto kiedykolwiek sięgnął po powieść Priesta i nieuchronnie w ciągu kilku chwil trafiał do innej rzeczywistości” – dodała.

[md]
fot. Éric Messel/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy