Nick Hornby namawia: nie czytaj trudnych książek, jeśli nie sprawiają ci przyjemności

8 października 2014

hornby-czytaj-dla-przyjemnosci
Brytyjski autor powieści obyczajowych Nick Hornby twierdzi, że czytelnicy powinni odkładać trudne książki, jeśli lektura tychże publikacji ich nie cieszy. Pisarz zachęca, aby wszyscy czytali tylko to, co sprawia im przyjemność.

„Za każdym razem, kiedy chwytamy za książkę z poczucia obowiązku, i okazuje się, że walczymy, aby przedrzeć się przez jej treść, wzmacniamy w sobie przekonanie, że czytanie jest czymś, co musimy robić, a telewizja to coś, co chcemy robić. Nie powinno tak być” ? powiedział Hornby podczas festiwalu literackiego w Cheltenham, dodając, że „powieści powinny być jak telewizja”, a nie przypominać „ciężką pracę”.

Hornby uważa, że nawet dzieci nie należy zmuszać do czytania książek, których nie chcą, ponieważ przynosi to skutek przeciwny do zamierzonego. Autor „Futbolowej gorączki” podkreślił, że nie chce w ten sposób dać do zrozumienia, iż mamy sięgać wyłącznie po łatwe książki. Jeśli lektura bardziej wymagających publikacji sprawia nam przyjemność, to oczywiście dalej powinniśmy je czytać, ale – wzorem Hornby?ego – nie mówić innym, „co należy czytać”.

A co wy sądzicie o trudniejszych książkach? Warto się przez nie przedzierać z poczucia obowiązku, czy nie?

[am]
źródło: Gloucestershire Echo
fot. Joe Mabel/Wikimedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy