Nick Hornby

data urodzenia: 17 kwietnia 1957
kraj: Anglia
strona internetowa: http://www.penguin.co.uk/static/cs/uk/0/minisites/nickhornby/index.html

Biografia:

Angielski powieściopisarz, eseista i scenarzysta. Urodził się w Redhill, położonym w hrabstwie Surrey, w Anglii. Dorastał i uczęszczał do szkoły średniej w Maidenhead. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy miał jedenaście lat. Studiował w Kolegium Jezusowym w Cambridge. Później pracował jako lektor języka angielskiego oraz recenzent.
Najbardziej znany z powieści „Futbolowa gorączka”, „Wierność w stereo”, oraz „Był sobie chłopiec”, które zostały przeniesione na ekran. Jest także twórcą esejów („31 Songs”), recenzji muzycznych dla New Yorkera, artykułów dla Sunday Times, Time Out, Times Literary Supplement oraz własnej kolumny w The Believer (teksty z tej ostatniej zebrane zostały później w tomach „The Polysyllabic Spree”, „Housekeeping vs. the Dirt”, „Shakespeare Wrote for Money”). Pisze również scenariusze filmowe.

W swoich dziełach porusza problematykę kultury popularnej. Pisze o muzyce, futbolu oraz męskich obsesjach. Jego powieści określiły współczesne pokolenie, niedojrzałych emocjonalnie trzydziestoparolatków. Pisarstwo Brytyjczyka charakteryzuje męskie spojrzenie, ale (w przeciwieństwie do innych autorów płci brzydszej) Hornby skupia się na słabościach i przywarach własnego „gatunku”. Dzięki komizmowi i autoironii jego fankami stały się również kobiety.

Książki Hornby’ego przetłumaczono na kilkadziesiąt języków oraz sprzedano w kilku milionach egzemplarzy.

Pisarz był dwukrotnie żonaty. Ma syna z pierwszego małżeństwa, chorego na autyzm. Jego druga żona to producentka filmowa ? Amanda Posey. Mają dwóch synów.

Książki:

2009 – Juliet, naga
2008 – Shakespeare Wrote for Money (niewydana w Polsce)
2007 – Wpadka
2006 – Housekeeping vs. the Dirt (niewydana w Polsce)
2005 – Długa droga w dół
2004 – The Polysyllabic Spree (niewydana w Polsce)
2003 – 31 Songs (niewydana w Polsce)
2001 – Jak być dobrym
1998 – Był sobie chłopiec
1995 – Wierność w stereo
1992 – Futbolowa gorączka